2009-781-mobr-72beckR152009n.jpg
2009–781-mobr-72beckR152009n.jpg • Autor: Respekt

2009-781-vobr-72beckR152009.jpg
Fotografie: Ulrich Beck – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Ulrich Beck

je sociolog. Přednáší na London School of Economics a univerzitě v Mnichově, kde také žije. Česky vyšly jeho knihy Riziková společnost, Vynalézání politiky, Moc a protiváha moci v globálním věku a Co je to globalizace? s podtitulem Omyly a odpovědi.

V roce 1946, uprostřed trosek kontinentu zničeného druhou světovou válkou, snil Winston Churchill o sjednocené Evropě: „Až se jednou Evropa spojí, štěstí, blahobyt a sláva jejích čtyř set milionů lidí nebudou mít hranic.“ Dnes nám hrozí opak: Kdyby se Evropa pod tlakem globální ekonomické krize rozsypala, neštěstí, bída a ostuda jejích politiků a pěti set milionů lidí by nemělo hranic!

Prožíváme dnes, v roce 2009, druhou světovou revoluci po roce 1989? Před dvaceti lety nečekaně padla berlínská zeď, poté se rozpadl Sovětský svaz, a nakonec se zhroutilo bipolární uspořádání světa z časů studené války. V jubilejním roce teď ironií osudu hrozí, že padne právě ten model kapitalismu, který tehdy slavně zvítězil. Navíc je možné, že jeho pád s sebou strhne Evropskou unii. Kde zůstalo vášnivé vzepětí Evropy? Kde je vizionářský churchillovský hlas?

Kdo, ne-li EU

Když loni na podzim vytrhl krach bank Evropskou unii ze zalíbeného vzhlížení k vlastnímu obrazu v zrcadle, pomyslel jsem si: Bože, to je šance! Finanční krize vypadala jako na míru šitá právě pro Unii.

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte