2009-740-mobr-54malaR152009n.jpg
2009–740-mobr-54malaR152009n.jpg • Autor: Respekt

2009-740-vobr-54malaR152009.jpg
Fotografie: Pozor na sebedestrukci. (Heřman) – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

V Pretty Woman se klíčová scéna mezi Julií Robertsovou a Richardem Gerem odehrává v opeře. I Cher a Nicolas Cage ve filmu Pod vlivem úplňku teprve během La Bohème v Metropolitní opeře zjistí, že jsou si souzeni. Je trochu těžké si představit, že by se dva hrdinové českého slaďáku k sobě zamilovaně tiskli v lóži Národního divadla, třeba na Prodané nevěstě. Tedy pokud by tvůrcům nešlo o to je před širokým publikem definitivně znemožnit.

Je to tak: opera v Česku není populární. Přesto se zájem o toto okouzlující umění (i díky stále oblíbenějším filmovým přenosům z newyorské metropolitní scény) lehounce zvedá a lidé se rozhlížejí, co je k vidění a slyšení doma.

V obecném povědomí je v současné době jen několik výrazných pěveckých jmen, která se prosazují i v zahraničí: Magdaléna Kožená, Dagmar Pecková, Martina Janková nebo Eva Urbanová. Z mužů Aleš Briscein a dříve Ivan Kusnjer. To je málo, zvláště uvážíme-li, že se po světě hraje poměrně dost české opery. Není pravda, že u nás pěkné hlasy nejsou. Jenže jen pěkný hlas ke zrození velkého nebo i jen dobrého zpěváka nestačí.

Jsi moje kopie

„Všechno záleží na tom, co člověk sám chce,“ říká Adam Plachetka (1985), který právě v Národním divadle nastudoval roli Arganta v Händlově Rinaldovi. Je jedním z mladých českých zpěváků, od kterých se hodně čeká. Dosud zpíval na volné noze, o nabídky z domova i ze…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte