2009-756-mobr-marek2-mobr.jpg
2009–756-mobr-marek2-mobr.jpg • Autor: Respekt

2009-756-vobr-marek2-vobr.jpg
Fotografie: David Marek – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Jak na krizi? Levnějším jídlem! Snížíme daň z přidané hodnoty v restauracích a je to. Nicméně hospody a restaurace jídelní lístky přepisovat nebudou. Nižší daň použijí ke zvýšení marže a udržení pracovních míst. Ušlechtilé, jednomu by slza ukápla. Ptáte se, proč bojujeme o udržení míst právě v restauracích? Proč ze stejně ušlechtilých pohnutek nehasíme propouštění v textilkách nebo hutích? Nevím.

Jak na krizi? Odvézt auto do šrotu! Dělají to všichni kolem, proč bychom to také neudělali? Automobilky se podílejí na českém HDP zhruba deseti procenty. To sice není málo, ale co ostatní? Kdybychom zavedli šrotovné, pomohli bychom desetině ekonomiky, zbytku bychom ale ublížili. Koupí-li si lidé díky šrotovnému auto, nebudou si moci dovolit třeba novou televizi. Ty se také vyrábějí v Čechách, jen jejich lobby není tak hlasitá. Že je argumentem ekologie? Není. Jsou efektivnější řešení negativních externalit.

Dosud se česká vláda při hledání receptu na recesi držela. Šrotovnému se ubránila, nižšímu DPH v restauracích ale podlehla. Pád vlády nejspíše přiblížil okamžik voleb a s tím i předvolebního populismu. Zleva se bude rozdávat na všech frontách, zprava by se dalo čekat škrtání daní, ale po ekvilibristice s rovnou daní nebude jednoduché vymyslet program.

Otázka zní: Je možné přijít před volbami s rozumnou hospodářkou politikou? Mluvit o vícepilířovém penzijním systému při zdecimování…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte