2009-703-mobr-69R142009n.jpg
2009–703-mobr-69R142009n.jpg • Autor: Respekt

2009-703-vobr-69R142009.jpg
Fotografie: Jarní obchod s paprsky. – Autor: EGP • Autor: Respekt

„Vyzkoušejte opalování počítačem, computertan.com!“ radí odpočatá žena bronzové barvy z reklamního klipu. Computertan dokáže zařídit, že vás záření z monitoru opálí. Je to prosté, jednoduše si sednete k počítači a chytáte bronz. Není divu, že hned první den po spuštění reklamy se v Británii zaregistrovalo 30 000 lidí na test této technologie zdarma.

Opálit se dříve, než venku zase začne svítit sluníčko, je – alespoň v Británii – stále populárnější. Solária tu existují i jako samoobslužné „obchody s paprsky“, které opalují po vhození mince. Často sem chodí chytat bronz i teenageři. Nevědí ovšem, nebo nechtějí vědět, že umělé slunění škodí pokožce, která je ještě ve vývinu. Německý biofyzik a dermatolog Rüdiger Greinert přitom dokázal, že se pak ve zralém věku zvyšuje riziko vzniku melanomu o 75 procent.

A pak je tu ještě módnější a bronzovější způsob opalování – „lék“ Melatonan. Syntetický hormon, který tělo vybudí k zvýšené produkci melaninu, díky němuž má kůže své zabarvení. BBC ho nazvalo „melatonanovou mánií“ a nová posedlost nevypadá zrovna bezpečně. Vstřikuje se injekcí do břicha a vedlejší účinky dosud nejsou prozkoumané: přípravek není v Británii registrovaný, a jeho prodej je tudíž nelegální (stejně jako v Česku). Přesto reportérům BBC stačila chvilka, aby si za 25 liber obstarali jeden…

2009_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte