2009-570-mobr-4041varianta01R122009n.jpg
2009–570-mobr-4041varianta01R122009n.jpg • Autor: Respekt

2009-570-vobr-4041varianta01R122009.jpg
Autor fotografie: Tomáš Sachr • Autor: Respekt

Na chodbách vládního paláce přešlapuje hlouček nervózních návštěvníků a co chvíli se některý z nich obrací na opodál postávající úředníky s otázkou: „Má to čekání smysl?“ Dvojice ministerských asistentů jen krčí rameny. „Pan premiér ale s tím rozhovorem počítá,“ ubezpečuje po hodině čekání přítomné sekretářka roznášející espreso v hrnečcích z Karlových Varů. Pro Čechy prý mají vůbec tady v sídle lotyšské vlády slabost: taky proto nečekáme na rozdíl od místních zpravodajů na pár slov do kamery na chodbě, ale na obsáhlý rozhovor o situaci v Lotyšsku a konci politické kariéry, který má Ivars Godmanis (57) poskytnout přímo ve své premiérské pracovně.

Ten konec přišel náhle a určitě jinak, než si pan Godmanis představoval. Když se před rokem vracel do křesla předsedy vlády, upírala k němu většina Lotyšů zrak jako ke zkušenému a oblíbenému reformátorovi, který v devadesátých letech vytáhl zemi ke svobodě z ruin rozpadlého sovětského bloku. Záchrana se od něj čekala i tentokrát, když se země loni na podzim začala potýkat s prudce se zhoršující ekonomickou situací. Jenže premiér Godmanis ten zázrak nedokázal, a tak opouští úřad v okamžiku, kdy má vláda i on pouze sedmiprocentní podporu veřejnosti a státní kasa je před bankrotem. Jde vůbec o nejvážnější potíže, které dnes zažívá členská země EU, a to, jak dopadnou, může podle všeho rozhodnout i…

2009_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte