2009-586-mobr-cileknahled.jpg
2009–586-mobr-cileknahled.jpg • Autor: Respekt

2009-586-vobr-cilek.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Stříbrné a měděné rudy byly dolovány v jižním Španělsku již v římské době. Kyselé důlní vody srážely oxidy železa a zabarvovaly místní řeku, které se začalo říkat Rio Tinto neboli Červená řeka. V roce 1873 koupili doly Rothschildové a modernizovali těžbu. Nově založená společnost Rio Tinto se záhy vypracovala na hlavního světového producenta mědi. V době občanské války se zástupcům společnosti podařilo domluvit prodej španělského pyritu do Německa, což Frankovi pomohlo při financování tažení proti republikánům. Britské investice do těžebního průmyslu měly být jeden z hlavních důvodů, proč Spojenci za 2. světové války neintervenovali proti fašistickému Frankovu režimu.

Po válce se společnost Rio Tinto spojila s australskými a kanadskými těžaři a stala se jednou ze tří největších těžebních firem světa. V posledních letech se však začala dostávat do problémů, které skončily jejím převzetím čínskou, státem vlastněnou firmou Chinalco. Rio Tinto byla mezi geology pojmem nejenom pro množství vytěžené mědi, hliníku, diamantů či uhlí, ale také pro svoji dravost a bezohlednost. Firma se například zapletla do separatistického hnutí na Papui-Nové Guinei, kde zároveň přehlížela dopady těžby na životní prostředí. Byla kvůli tomu vyškrtnuta z portfolia norských penzijních fondů.

A teď ji vlastní Číňané, kteří nejprve získali značný podíl na nerostném bohatství Afriky, a nyní mají přístup k velkým…

2009_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte