2008-2814-mobr-rusko.jpg
2008–2814-mobr-rusko.jpg • Autor: Respekt

2008-2814-vobr-mnich.jpg
Fotografie: Rusko se letos probudilo. V Gruzii v srpnu ukázalo, že když cítí, že jsou ohroženy jeho geopolitické zájmy, je na rozdíl od minulých dvaceti let ochotno použít i hrubou sílu tanků. Otázka dne, která rozděluje hlavně Evropu, zní „Jak se teď k Rusku chovat?“ – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

„Bude to žebřík – to abychom měli blíž do nebe,“ přemítá otec Serafioni a pomalu, s rozvahou pravoslavného mnicha urovnává dvě laťky. Zatímco se ještě vzpamatováváme z tříhodinového výstupu, bere si Serafioni do ruky pilku a po zdlouhavém měření řeže do dřeva.

Zde,v kostele Lomisa, dva tisíce metrů vysoko mezi kavkazskými hřebeny, se člověk cítí povznesen nad běžné přízemní otázky.

Úplně to ale nejde – přímo pod našima nohama totiž probíhá hranice mezi Gruzií a Jižní Osetií, po srpnové válce nepřáteli na život a na smrt. Jen víra zůstává na obou stranách stejná a pomodlit se sem chodí lidé z údolí nalevo i napravo, Osetinci i Gruzínci.

Nenávist je třeba odložit v údolí, zbraně u dveří kostela. Nikde nepsané nařízení dodržují jak osetinští polní velitelé, tak vojáci z posádky gruzínské armády dole ve vesnici, kteří v rámci posilování kondice nosí nahoru materiál na opravu kláštera. Zatímco o kus dál se při setkání obou skupin střílí, Lomisa je svaté místo, použít zbraň si tu nikdo netroufne.

Klášter pochází z devátého století, jeho vznik provází legenda o magickém tvorovi, který vyvedl z tureckého zajetí na 7000 Gruzínců a na tomto místě zemřel. Ruiny připomínají, že tu kdysi sídlilo několik desítek mnichů. Dnes se zachoval jen kostel, masivní stavba s metrovými kamennými zdmi. Klášter od léta osídlili tři mniši a otec Serafioni, jenž…

2008_obalka_R52-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 71 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R52-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 71 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte