2008-2768-mobr-10AR512008-N.jpg
2008–2768-mobr-10AR512008-N.jpg • Autor: Respekt

2008-2768-vobr-10AR512008.jpg
Fotografie: Evžen Klouček – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Ústavní soud vynesl zásadní verdikt ohledně používání měkkých drog: policii už nebude na zatčení člověk stačit jen prostý fakt, že pěstuje konopí. Naopak si teď bude muset více lámat hlavu s tím, jak konopí využívá a zda je to v daném případě společensky nebezpečné. Co tenhle rozsudek pro zdejší společnost znamená, jsme se ptali Evžena Kloučka z Drop -In.

Čerstvý rozsudek Ústavního soudu může vypadat jako technická záležitost. Policisté a státní zástupci by se měli začít obtěžovat důkazy, zda dotyční objevené rostliny užívali jako drogy, ale na podstatě trestnosti výroby a prodeje drog se nic nemění. Nebo se dá rozhodnutí číst i jinak?

Tenhle výrok bude hrát roli společně s novelizací trestního zákoníku. Ústavní soud připomněl, že samotné pěstování marihuany není trestné, a zákoník řekne, do jaké míry to není trestné – i co se týká výroby pro vlastní potřebu.

Blížíme se rozhodnutím soudu a nedávným schválením trestního zákoníku, který za nakládání s marihuanou dává menší tresty, konečně k přesnějšímu rozlišení, co je společensky nebezpečné a co není?

Kdyby se to chápalo takhle, tak by marihuana nebyla trestná vůbec – s výjimkou obchodu. Osobně marihuanu nepovažuji za zásadně společensky nebezpečnou. V tomhle směru by to mělo z mého pohledu směřovat k legalizaci. Ale toho se asi nedočkáme. Každopádně teď máme…

2008_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte