Z jelena se neurotik nestane
Davidu Boadellovi bylo padesát let, když v krátkém časovém období ztratil práci, zemřela mu dcera, rozvedl se a jeho syn se ocitl na pokraji smrti.
Davidu Boadellovi bylo padesát let, když v krátkém časovém období ztratil práci, zemřela mu dcera, rozvedl se a jeho syn se ocitl na pokraji smrti. Bolestivá krize proměnila jeho život. Muž, který dosud trávil většinu života jako učitel na anglickém venkově, začal intenzivně cestovat a spolu se svou druhou ženou postupně vyvinul originální psychoterapeutickou metodu. Říká jí biosyntéza a má dnes následovníky ve více než dvaceti zemích světa včetně České republiky, kam přijel nedávno přednášet.
Když jste v Anglii v 50. letech začínal s psychoterapií, byla v Evropě její nejběžnější metodou Freudova psychoanalýza. Proč jste se vydal neznámou cestou?
Asi nejvíc mě ovlivnilo setkání s prací Wilhelma Reicha. Tento slavný Freudův žák byl tehdy v britské psychoterapeutické komunitě považovaný za avantgardu. Velmi mě oslovila vegetoterapie, kterou vyvinul společně se svou ženou, tanečnicí. Nabízeli propojení mysli a těla a tehdy dosti ojedinělou možnost vyjadřovat při terapii emoce.
V čem je tenhle přístup tak přitažlivý?
Psychoanalýza je hodně odtržená od těla. Freud sám měl velké problémy s doteky. Není divu: když jdete cestou těla, věci se začnou dít příliš intenzivně a mohou se vám vymknout z rukou. Lidé mohou začít nahlas plakat nebo se rozzuřit a to bylo pro Freuda v jeho době jednoduše příliš mnoho. Proto klientům raději…

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin: