2008-2351-mobr-3435R442008n.jpg
2008–2351-mobr-3435R442008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2351-vobr-3435R442008.jpg
Fotografie: Žena na poli. – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Za zády sochy Panny Marie, těsně pod vrcholkem kopce, začíná úzká stezka, tu a tam lemovaná žulovými patníky. Ze západní strany jsou označené velkými písmeny CS, na straně protilehlé P. Tisícimetrová hora se jmenuje Jablonickij Pereval a linie někdejší nejvýchodnější hranice Československa se tady ztrácí v husté a vysoké trávě poloniny. Naopak stříbrnou hladinu Tisy klikatící se širokým údolím a dřevěné domky rozeseté po zelených svazích nelze přehlédnout.

Od Jasiny do Aše republika je naše! Ten dobový český slogan je zaznamenán na fotografii vystavené v miniaturním muzeu podkarpatské vesnice Jasina, která tam dole u břehů Tisy začíná. Aš je odsud vzdušnou čarou vzdálená skoro 1200 kilometrů. Tak dlouhé bylo prvorepublikové Československo, kostrbatá nudle natažená napříč střední Evropou. Uměle vytvořený stát, kde spolu žili Češi, Němci, Moravané, Slováci, Maďaři, Židé, Poláci, Rusíni a Romové. Přes všechny problémy „ostrov svobody, demokracie a prosperity“ i v době, kdy se v sousedství tohoto konglomerátu národností od začátku třicátých let dostaly k moci polodiktátorské či přímo fašistické režimy.

Nakonec zanikl. Především díky vnějším okolnostem, kterým však podstatně nahrálo i to, že ekonomicky nejbohatší a majoritní Češi nedodrželi svůj slib, že menšinám poskytnou větší samostatnost, autonomii. Československo tak na čas zmizelo z mapy Evropy a svou původní geografickou…

2008_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte