2008-1815-mobr-33AR342008n.jpg
2008–1815-mobr-33AR342008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1815-vobr-33AR342008.jpg
Fotografie: Pryč od Gruzie! (Jihoosetinský milicionář, 13. srpna) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Při bližším pohledu na vojáky v kavkazské válce už bylo jasné, kdo je kdo. Dobře živení Gruzínci v kevlarových helmách a s neprůstřelnými vestami stáli proti o poznání hubenějším ruským vojákům ve vlajících maskáčích, s přilbami z druhé světové války.

Od invaze do Afghánistánu v prosinci 1979 ruská armáda poprvé provedla otevřenou invazi na území jiného státu. Vůbec poprvé se také v postsovětském prostoru střetly dvě regulérní armády a to poskytlo cenný materiál vojenským analytikům. Ukázalo se třeba, že budoucnost konfliktů nemusí být v malých mobilních jednotkách kombinovaných se superpřesnými zbraněmi.

Rusko porazilo Gruzii obyčejnými děly a tanky. Rusové dokázali vnutit svým gruzínským protivníkům způsob boje, který vychází ještě z pouček druhé světové války a dá se shrnout zhruba takto – čím víc zbraní pálí stejným směrem, tím líp.

Vůbec poprvé od konce studené války také vyplula do ostré akce ruská flotila, zablokovala gruzínské černomořské přístavy a potopila gruzínský raketový člun, údajně proto, že se chystal zaútočit. (Oficiálně Gruzie ztratila kolem třiceti vojáků, Rusko nejméně dvanáct příslušníků mírových sil.) Civilních obětí, alespoň tak, jak o nich hovoří oficiální místa, je mnohem víc: 175 udává Tbilisi, o 2000 hovoří Moskva.

Armáda po americkém vzoru

Pro Rusko je vítězství důležitým psychologickým momentem – porazilo armádu…

200834-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200834-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte