V období pravicové vlády Mikuláše Dzurindy bylo Slovensko pro řadu zemí včetně Česka inspirací. Odvážné ekonomické reformy nastartovaly hospodářský boom do té doby spíše opomíjené země. Dnes je Slovensko znovu inspirativní, ale jako odstrašující příklad, kterému bychom měli věnovat pozornost. Dzurinda postupně podlehl okouzlení sám sebou a dopouštěl se stále větších chyb, které otevřely cestu k moci levicovému populistovi Robertu Ficovi.

Fico, rebel bez příčiny

Ficova cesta k moci si zaslouží pozornost, protože jeho přítel a zastánce stejné politiky Jiří Paroubek může zabodovat stejným způsobem. Mikuláš Dzurinda dobře vycítil, že země potřebuje ekonomickou vzpruhu, a pustil se do velkých reforem – daní, důchodového a sociálního systému či zdravotnictví. Většina kroků byla rozumná a prospěšná. Jenže Dzurinda žil v představě, že to musí každý chápat. A zároveň že kvůli těmto velkým cílům musí každý mávnout rukou nad stále častějšími korupčními skandály, podivným pořizováním si hlasů z opozice a hlavně nad sociálním propadem části společnosti. Místo aby vysvětloval, tak útočil. Odmítal se bavit s kritickými médii (i když byla většina na jeho straně) a začal se chovat jako spasitel.

Zafungovalo známé pravidlo – jakmile lidé začnou mít obavy o své domácí jistoty, chytají se na líbivé a populistické sliby. A Robert Fico sliboval jak o život. Prý zruší většinu reforem, zamete s korupcí, mocnými…

200832-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200832-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2147

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte