2008-1684-mobr-62moznyR312008n.jpg
2008–1684-mobr-62moznyR312008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1684-vobr-62moznyR312008.jpg
Fotografie: Ivo Možný – Autor: Bartoš Günter • Autor: Respekt

Ivo Možný

(1932) je profesorem sociologie. Věnuje se teorii sociální změny a sociologii rodiny. Žije v Brně, působil v ústavech pokročilých studií v Nizozemsku, Rakousku a Maďarsku. Publikoval u nás i v cizině řadu statí a několik knih, poslední česká je Rodina a společnost (2008), asi nejvlivnější Proč tak snadno… (1990, 2. vydání 1999). Je členem Učené společnosti České republiky, na Masarykově univerzitě byl prvním děkanem Fakulty sociálních studií.

Bankéř Nathan Rothschild, který byl považován za nejbohatšího muže své doby, se nacházel na vrcholu své moci i svých mužných sil, když se mu ve věku 52 let udělal vřed na hýždi. Byli povoláni nejlepší lékaři té doby, ale ani oni, ani všechny jeho peníze mu nedokázali pomoci. Dostal otravu krve a do měsíce zemřel. Pan baron nezemřel předčasně: průměrný věk úmrtí v té době nedosahoval v evropských zemích ani 40 let. Psal se rok 1836. Tak to v té době chodilo.

O pouhých 150 let později přesáhl v Evropě průměrný věk úmrtí u mužů sedmdesátku. Polovina lidí se dnes dožívá osmdesátky. Ti, co ji přežívají, umírají nakonec namnoze v ústavech pro dlouhodobě nemocné. Polovina ročního rozpočtu našeho zdravotnictví padne na léčení těch, kteří ten rok zemřou. Mohlo by to být horší. Podle přiznání nizozemských lékařů už v době, než tam byla zákonem povolena eutanazie, třetinu úmrtí lékaři v léčebnách dlouhodobě…

200831-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200831-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte