2008-1462-mobr-27AR272008n.jpg
2008–1462-mobr-27AR272008n.jpg • Autor: Respekt

Fotovoltaika
Autor: Respekt

Větrná energie funguje, a v budoucnosti bude fungovat ještě lépe. Přesto však jde jen o milník na cestě do světa, kde se výroba elektřiny již neopírá o fosilní paliva. Nejvyšší metou je zachycovat energii slunce přímo a nečekat, až sluneční paprsky zamíchají atmosférou a výsledné vzdušné proudy roztočí turbíny větrníků.

Vynálezci naštěstí tento typ problémů přímo milují. Nápady mají rozmanité: od zapřažení sluneční energie do jednoduchých vytápěcích systémů v budovách za pomoci „inverzních výhřevných těles“ natřených načerno až po nejmodernější inovace v nanotechnologii, současném nejmódnějším vědeckém oboru. Cíl ovšem mají společný: zachytit sluneční paprsky do posledního fotonu a proměnit je na elektrickou energii.

Nejvěhlasnější forma solární energie, fotovoltaický článek, je v současné době nejrychleji rostoucím typem alternativní energie – roční nárůst činí každoročně padesát procent. A klesá i cena za výrobu elektřiny tímto způsobem. Podle americké poradenské firmy Cambridge Energy Research Associates (CERA), kterou vede Daniel Yergin, stála v roce 1995 jedna kilowatthodina fotovoltaické elektřiny 50 centů. V roce 2005 ovšem již jen 20 centů a cena dále klesá. Pořád ještě to není zdroj obnovitelné elektřiny, který by byl lacinější než elektřina ze spalování uhlí, ale už to jde správným směrem.

Fotovoltaické články (nebo solární články,…

200827-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200827-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte