2008-1125-mobr-Letiste-org..jpg
2008–1125-mobr-Letiste-org..jpg • Autor: Respekt

2008-1125-vobr-3435R212008.jpg
Autor fotografie: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Pilot práškovacího letadla, krupiér a nakonec i ředitel letiště – na nudný stereotyp si nemůže Václav Černý rozhodně stěžovat. To, jak se mění jeho poslední zaměstnání, si ale při svém příchodu na letiště Olšová Vrata nedaleko Karlových Varů sotva mohl plánovat. Tehdy před dvanácti lety sestával provoz na ranveji utopené mezi poli a jehličnatými lesy z pár vyhlídkových letů pro turisty a několika příležitostných prázdninových „charterů“ cestovních kanceláří k moři. Dnes do agendy pana Černého patří šest pravidelných mezinárodních linek do týdne a šedesát tisíc odbavených cestujících za rok. A to jde o zlomek toho, co karlovarský aeroport v nejbližších letech čeká.

„Něco takového hned tak neuvidíte,“ ukazuje usměvavý čtyřicátník v kostkované košili k oranici před letištní halou. Na plácku před odbavovacím terminálem kličkují žluté bagry a dělníci s kolečky. Ještě letos tu vyroste prosklená hala s nejmodernějším vybavením a plány na plechové ceduli upozorňují, že nepůjde o nic obyčejného. Konstrukce železa a skla má vytvořit dokonalou iluzi trupu dopravního letadla. „Zvládli jsme i kompletní rekonstrukci přistávací dráhy a speciální osvětlení pro noční lety,“ vypočítává pan Černý, jak současná třísetmilionová injekce z kraje, bruselské kasy a dotačního programu norské vlády letiště v Olšových Vratech změní. Po rekonstrukci by se tu měl…

200821-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200821-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte