Kdyby se vedla hitparáda o nejméně populární normu mezi politiky a úředníky, nepochybně by se na předních příčkách dlouhodobě držela ta o zadávání veřejných zakázek. Pochopitelně, málokdo přizná, že se mu příčí nastavit srozumitelná a férová pravidla pro drahé nákupy či výběr obchodního partnera. Namísto toho slýcháme věty o tom, jak jsou náležitosti zakázek mnohdy „komplikované a zdlouhavé“, nebo že vedou k riziku opoždění nákupů, protože si neúspěšní žadatelé donekonečna stěžují na průběh výběru.

Není také tajemstvím, že v mnoha již doložených případech bylo možno i na první pohled objektivní řízení změnit ve frašku, a to třeba i v přímém přenosu. Kdo si nepamatuje, ať si na internetu na YouTube zadá do vyhledávání „Karlovy Vary“ a „losování“. V minulých dnech se ale objevily další zajímavé případy, kde úředníci mohou prohlásit, že udělali vše „v souladu se zákonem“, a přesto míří proti oprávněným zájmům veřejnosti.

Přát nepřát

Zřejmě by se našel málokdo, kdo by nepřál českým vojákům nová nákladní auta. Ta stávající už spíše patří do garáží barrandovských ateliérů, aby je mohli filmaři použít při natáčení historických snímků. Stejně tak je na místě přát zdejší policii důstojnější auta, aby nemusela zločince honit v prorezlých feliciích. Přát nové vybavení neznamená zároveň schvalovat pochybný či přinejmenším netransparentní průběh nákupů.

Začněme u nákupu armádních aut. Obrana se…

200819-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200819-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte