Lidovci dnes připomínají loď, které se utrhly plachty i kormidlo, a tak se zmítá ve vlnách a pluje neznámo kam. Jak zabránit nezadržitelně se blížící katastrofě? Křesťanští demokraté zatím nenašli odpověď na otázku, jak zaujmout nové voliče a vyhnout se pádu k nevolitelnosti. Bylo by velkou iluzí se domnívat, že problém je pouze Jiří Čunek. Co tedy budou lidovci dělat? Víkendový sjezd nám jasnou odpověď nenabídne, ale rozhodně naznačí.

Ztracená jistota

Křesťanští demokraté se trápí už léta, těžko se jim hledá místo v zemi, která je sekulární (jen v letech 1991 až 2001 klesl počet věřících ve společnosti ze 43,9% na 32,1%) a v mnoha otázkách liberální (interrupce, rozvody či třeba partnerství homosexuálů). Jsou země, kde stačí zvednout kříž, a máte hned několik procent jistých. Tuhle podporu zdejší lidovci rychle ztrácejí.

Ke cti českým křesťanským demokratům slouží to, že se až na výjimky snaží vyhnout populismu vůči národnostním menšinám a přistěhovalcům. Podobně se třeba na rozdíl od své partnerské strany KDH na Slovensku nechopili nacionální a antievropské karty. Na jednu stranu jsou tedy dnes lidovci trapní, že ve svém čele trpí Jiřího Čunka, nemělo by se ale zároveň zapomínat, že jeho základní strategie (ukažme svou sílu na řešení romské otázky) v KDU-ČSL nebyla vyslyšena.

Jenže ještě dlouho před příchodem Čunka začali lidovci ztrácet jistotu a podporu u veřejnosti. Rychle mizí například členská základna,…

200816-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200816-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte