Jednodušší, přehlednější, spravedlivější. Adjektiva, která premiér Mirek Topolánek od počátku spojoval s daňovou reformou, se naplňují pozvolna. Přesto se už vláda pochlubila prvními úspěchy. Podívejme se tedy na to, nakolik je optimismus oprávněný.

Sporné výsledky

Nový systém je jednodušší a přehlednější jen zdánlivě. Daňových výjimek je dost a dost, vyplnit daňové přiznání si dál žádá pomocnou ruku daňového poradce, natož aby na to stačil jeden papír formátu A4, jak slibovala ODS. Aktuální daň z příjmu je kvůli fiktivní konstrukci superhrubé mzdy vyšší, než se oficiálně uvádí (23 místo deklarovaných 15 procent), což je faul proti idejím jednoduchosti a přehlednosti, ale také vůči předsevzetí předsedy vlády, který chtěl důsledně „nazývat věci pravými jmény“.

Nový rok naštěstí přinesl i pozitivnější daňové zprávy. Stát od začátku roku vybral na daních z příjmu o 200 milionů víc než loni, což naznačuje, že pravicová teorie, podle níž nižší daň každý rád zaplatí a nebude se snažit ulít peníze stranou, přece jen funguje. Na takové tvrzení je ale přece jen brzy. Daňovou výnosnost je třeba očistit od růstu mezd, který byl na konci minulého roku kvůli vysokému růstu cen obzvlášť prudký zejména ve velkých firmách. Nikdo také neví, jak moc se na vyšším výběru daně z příjmu podílí pokračující růst ekonomiky a zda to vše vydrží i další měsíce.

Vyšší výtěžnost daní není důležitá kvůli potvrzení či vyvrácení ekonomické teorie.…

200814-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200814-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte