Je to zajímavé společenství – všichni tři zažívají svým způsobem osobní tragédie, které se nás ale, ať už chceme nebo nechceme, dotýkají. Příběhy Heleny Třeštíkové, Jiřího Čunka a Vladimíra Mlynáře jsou totiž dalšími kamínky do zdejší skládačky, které se říká politická kultura. Z tohoto důvodu je dobře, že se to odehrálo v jednom týdnu a dá se srovnávat.

Kletba čistých duší

Je to vlastně taková záhada: tři čtvrtiny lidí považují politiku za naprosto zkorumpovanou, a tudíž i nebezpečnou. Přesto se do ní stále vrhají noví a noví nadšenci, kteří tu dříve, tu později odpadávají se zděšeným výrazem, že v té špíně nemohou být. A pak ještě vyšlou rozechvělou zprávu spoluobčanům, že se dotkli zla.

Svět politiky, a to zejména v postkomunistických zemích, je skutečně mnohdy nehezký, přihroublý a nefér. To je ale danost, která se dá změnit jedině letitou prací a praxí.

Helena Třeštíková mohla tuto kletbu čistých duší s malou trpělivostí prorazit. Když se postavila před novináře a nervózně oznámila, že je proti jejímu svědomí přijímat za náměstka člověka, kterému nevěří, mohl se nad její patetičností někdo ušklíbnout, ale byl to správný postup. Nejlepší obranou je útok. Oním náměstkem měl být František Formánek, který je znám coby lobbista napojený na sociální demokracii, v této době přeskakující na ODS.

Stalo se ale něco mimořádného, neboť silná slova ministryně kultury zapůsobila. Premiér Mirek Topolánek v televizi oznámil, že „po…

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 89 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 89 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte