Hrozivé ideje sociálního inženýrství nehlásá jen levice. Nikdy není nic tak, jak by si trh přál. Jednou je nezaměstnaných v Česku moc, jako třeba na přelomu tisíciletí, kdy ekonomika prožívala očistu z finanční a bankovní krize konce devadesátých let. Jindy je lidí bez práce zase málo, jako právě teď, kdy si zaměstnavatelé stěžují na to, že nemají lidi, protože těch, kteří skutečně hledají práci, je stále méně; anebo si kvůli oprávněnému „pocitu nedostatkovosti“ – najednou a nečekaně sebevědomě – říkají o „nehorázné“ peníze. A dříve snadno zaplatitelná pracovní síla se zdá být nečekaně drahá.

Socialistická pravice

V Česku je v současnosti nejvíce pracovních míst v historii (133 tisíc). Od začátku roku získalo práci téměř sto tisíc nezaměstnaných, z toho více než polovina pochází z kategorie lidí, kteří práci neměli víc než rok. Bez práce je ale stále 373 tisíc obyvatel, tedy šest a půl procenta ekonomicky aktivního obyvatelstva. Proč tedy takové nářky, když firmy mají pořád kde brát? Odpověď je triviální: protože současné potřeby pracovního trhu se nekryjí s potřebami nezaměstnaných, kterým ke spokojenosti překvapivě nestačí prostý fakt, že budou mít práci.

Rezervoár nevyužité pracovní síly je obrovský, tato tvořivá energie má ale o svém využití úplně jiné představy než zaměstnavatelé. Většina průmyslových podniků volá po dělnických a odborně-

 -technických profesích…

200738-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200738-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte