Politiky volba prezidenta příliš nezajímá, a navíc se Václav Klaus na Hradě vlastně hodí všem. Václav Klaus bude znovu zvolen prezidentem. Nasvědčuje tomu téměř vše, co se na politické scéně odehrává, respektive spíše neodehrává. Možná je na čase si to přiznat – politickým stranám je vlastně úplně jedno, kdo bude na Hradě sedět. Na vině jsou nízké pravomoci hlavy státu, a navíc dnešní prezident vyhovuje všem uskupením obývajícím toho času parlament. Jedněm, protože jim je ideově blízký, a druhým, protože před ním mohou levně varovat. Proto si s otázkou, kdo bude příští prezident, lámou hlavy především média.

Pokud strany, tedy mimo ODS, nezačnou hledat kandidáty, měly by navrhnout Jiřího Dienstbiera. Debata o něm a srovnání s Václavem Klausem by mohly nabídnout hodně zajímavého.

Kde je problém?

Konstatování, že Václav Klaus bude zvolen znovu prezidentem, není myšleno jen jako provokace. Pozice má rozehrané ještě lépe než v roce 2003, protože tentokrát nebude muset ani chodit za komunisty, aby jej podpořili. Kromě zákonodárců ODS potřebuje ještě dvacítku poslanců či senátorů, aby znovu uspěl. Řada lidovců už dnes naznačuje, že s ním nebudou mít problém. Dokonce i jejich předseda Jiří Čunek prohlásil, že se Klaus ve funkci stále zlepšuje. Oním zlepšením je prezidentovo prohlášení, že by šéf lidovců kvůli vyšetřování korupčních skandálů neměl odstupovat.

Dokonce i socialistům Klaus tolik nevadí. Když je…

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2262

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte