Těžší dostupnost úvěrů může trhům jedině prospět.

Bankéři a investoři sice možná nebudou souhlasit, ale vlna z poslední doby, kdy se účastníci finančních trhů hromadně zbavují cenných papírů, vůbec není nic špatného. Možná to konečně lidi přivedlo k rozumu. V posledních letech finanční instituce příliš lacino a příliš snadno půjčovaly příliš mnoho peněz příliš velkému počtu lidí – ať už spekulantům, kteří chtěli rychle zbohatnout obchodováním s byty v Miami, nebo skupinám soukromého kapitálu, které potřebovaly financovat některé z mnoha firemních převzetí v hodnotě miliard dolarů. Budíček přišel příliš pozdě na to, aby zachránil americký trh s bydlením před šílenstvím a následným krachem. Možná se ale rozezvonil včas, aby se boom akvizic úplně nevymkl z ruky – a navíc přišel v době, kdy je světová ekonomika dost silná, aby se s důsledky vypořádala.

Pozor na amerického spotřebitele

Hlavní otázka teď zní, jak asi budou tyto důsledky vážné. Vliv na trhy s úvěrovými nástroji bude nemalý. S tím, jak se zpřísňují podmínky, nejedna z dosavadních lehkomyslných praktik, které se v korporátních úvěrech víceméně staly pravidlem, skončí ve starém železe. Investoři se začínají vyhýbat riskantnějším úvěrům, a tak horečka z nabídek na převzetí, které rozžhavily letošní akciové trhy, bude muset klesnout a dlužníci s největší úvěrovou zátěží možná zjistí, že další peníze už nikde neseženou.

Většina firem ale nad drahými…

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte