Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Téma

Švédové dobyli Lužici

Ve východním Německu už kvůli dolům zmizelo 136 obcí a brzo možná přibudou další. Nucené stěhování tu postihlo poslední slovanskou menšinu v zemi.

Fotografie: Lužice – život v pohybu - Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt
Fotografie: Lužice – život v pohybu - Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Myslíte si, že severní Čechy jsou jediným regionem v Evropě, kde se kvůli těžbě uhlí bourají celé vesnice? To se pěkně mýlíte. Ve východním Německu už kvůli dolům zmizelo 136 obcí a brzo možná přibudou další. Nucené stěhování tu postihlo poslední slovanskou menšinu v zemi.

Žádné fotky, prosím, žádné fotky. Jak to člověk vypadá v ošoupané zástěrce a sešlapaných pantoflích. A co teprve ty vlasy! „Tady už přece nemůžu ke kadeřníkovi,“ omlouvá se Bärbel Bělka a rukama si zběžně pročesává své šedohnědé kučery. Kadeřnický salon je opravdu už dávno pryč. Stejně jako malá večerka a řezník a doktor a sousedé. Vlastně tady v Haidemühlu (Gozdźi), 30 kilometrů na jih od východoněmeckého města Chotěbuz, už není vůbec nikdo – nikdo kromě Bärbel Bělky. Teď tato 70letá žena stojí trochu bezradně a bezmocně na malém dvorku za svým domkem, kde na šňůře mezi starým zeleným kolem a trakařem stále ještě visí košile. „Takové stěhování je pěkná dřina,“ říká paní Bělka. Ale nedá se nic dělat. Stejně jako 660 obyvatel Haidemühlu před nimi, také Bělkovi budou v příštích dnech balit veškeré své věci do beden a pytlů, aby navždy odešli z míst, kde 45 let žili, vychovali dva syny, pracovali a slavili, chovali a zabíjeli zvířata.

Máme zůstat? Nebo jít?

„Dole u rybníka jsem bývala nejšťastnější,“ říká paní Bělka. Ale to už je dávno pryč. Z většiny domů v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].