Rakouská vláda hodlá zaslat do Prahy protestní nótu a rakouští odpůrci jaderné energie hrozí blokádou všech hraničních přechodů. Češi se ale prozatím ničeho bát nemusí. Rakušanům svazují ruce zákony a politika.

Ohlášená diplomatická nóta má především vypustit trochu páry z hrnce, ve kterém se rakouská vláda už půl roku vaří. V prosinci, krátce po kolaudaci jaderné elektrárny v Temelíně, totiž všechny strany v parlamentu ve vzácné shodě vyzvaly kancléře Alfreda Gusenbauera, aby vůči Praze značně zpřísnil tón: Češi prý před kolaudací nezavedli všechna bezpečnostní opatření, ke kterým se zavázali v dohodě z Melku – a Gusenbauer měl od Prahy buď získat doklady o provedených přestavbách, anebo tyto doklady mezinárodní žalobou vynutit. Přesto ale Vídeň s žalobou váhá. „Sázíme na dialog,“ opakují ministryně zahraničí Ursula Plassniková i kancléř.

Dialog ale především obyvatelům pohraničí už dávno nestačí. Před deseti dny proto aktivisté na dvě hodiny blokovali dvanáct z šestnácti hraničních přechodů. Protesty demonstrantů se navíc rozhodlo oficiálně podpořit i několik obecních zastupitelstev.

Kancléř je v kleštích: vnitropolitický tlak na podání žaloby stoupá. Zároveň Praha žádá, aby rakouská vláda proti blokádám zakročila, protože podle Čechů tyto akce omezují volný pohyb osob a zboží, což je proti zákonům EU.

V této situaci Gusenbauer určitě doufal v posudek, který si rakouská vláda objednala u odborníků na mezinárodní…

200721-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200721-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte