Český premiér nemůže zažívat horší situaci: po krku mu jde otevřeně opozice, vlastní strana, prezident, bulvár, nemá důvěru pro svůj kabinet a do toho ještě řeší rozpad jedné a vznik druhé rodiny.

Něco takového se nedá ustát dlouho a chvílemi se zdá, že to ví i sám Mirek Topolánek. Rozdává kolem sebe jednu ránu za druhou a vytváří si tak početný klub nepřátel. Že by se tak loučil? Předseda ODS překvapivě udělal řadu stejných chyb, které stály křeslo premiéra i Vladimíra Špidlu.

Špidla i Topolánek si řekli, že nejde přece čistě o stranický zájem, tak proč nedat koaličním partnerům i taková křesla, jako je zahraničí či místní rozvoj. Zejména druhý rezort ale na politiky funguje jako růže na včeličky, tak sladce voní, protože medem-dotacemi oplývá. Nikoho nezajímá, že ministři toho bez souhlasu premiéra příliš nezmohou, každý chce mít tuto mohylu pod kontrolou.

Druhou „chybou“ bylo, že se Špidla pokusil nevpustit do vlády zemanovce, a Topolánek lidi kolem Vlastimila Tlustého či Pavla Béma. Fakt, že přepustil rezort financí lidovcům, není dobročinnost, ale vědomí, že když si ho ponechá, tak ministrem musí být Tlustý. Tedy muž, který je díky různým kauzám časovaná bomba, a dokonce se mluví o tom, že je už připravený materiál, který ji má odpálit.

Může si premiér dovolit mít takového muže v týmu? V tomto ohledu se naopak ukazuje, že možnosti zdejších premiérů vytvořit vlastní kabinet jsou skutečně mizivé. Stačí se dotknout jednoho křídla a vše…

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2244

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte