2007-70-mobr-20A.gif
2007–70-mobr-20A.gif • Autor: Respekt

2007-70-vobr-20A.jpg
Fotografie: Měla z ní být evropská hvězda – tak to plánoval Jindřich Chalupecký. (Zleva díla Ruce, Plod a Stopa z šedesátých let; na snímku z ranního dojezdu zábavy v Klubu architektů sedí Kmentová mezi grafičkou Olgou Čechovou a sochařkou Zdenou Fibichovou, před nim – Autor: Karel Kuklík • Autor: Respekt

„Po příchodu se formálně zeptal – Tak co děláte, pane Zoubku? – ani se moc nerozhlédl a pak celou návštěvu mluvil s Evou. Pro mě to bylo dost těžké. Zůstával jsem – kam bych také chodil – a užíral se.“ Takhle upřímně vzpomíná Olbram Zoubek (1926) ve zbrusu nové monografii své ženy Evy Kmentové (1928–1980) na teoretika Jindřicha Chalupeckého, který docházel do jejich společného sochařského ateliéru. Psala se šedesátá léta a Chalupecký chtěl z Kmentové udělat hvězdu evropského formátu. Jenže přišla srpnová okupace a z realistických plánů zbyly jen sny, které se rozplynuly v zakouřeném prostředí Klubu Mánes, oblíbeného centra pražského výtvarného života.

Právě do Mánesa se Kmentová po dlouhých letech vrací. Ve zdejší výtvarné síni jí její dávní přátelé uspořádali retrospektivu doprovozenou zmíněnou monografií.

Až příliš soudržný pár

Se Zoubkem se Kmentová poznala už na vysoké škole. Ve Wagnerově sochařském ateliéru na VŠUP studovali společně s Chlupáčem, Janouškem, Palcrem, Preclíkem či Šimkem, nadějnými jmény, která stejně jako je čekalo nelehké kličkování v mantinelech nastolených oficiálně raženým socialistickým realismem.

Kmentová vyhraje se statným dělníkem manipulujícím s ozubeným kolem konkurz na obří sádrovou propagační plastiku pro nymburské železničáře a společně se Zoubkem se snaží zpracovávat figurky do olomouckého…

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1651

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte