Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Stop antievropanství

Dne 26. dubna vedla významná britská debatní společnost Oxford Union diskusi na téma „Tato společnost lituje, že došlo k založení Spojených států amerických“.

Dne 26. dubna vedla významná britská debatní společnost Oxford Union diskusi na téma „Tato společnost lituje, že došlo k založení Spojených států amerických“. Hloupé téma podporované nereprezentativními lidmi: k jeho navrhovatelům údajně patřil člen komunistické strany nebo člen islámské radikální skupiny Hizb ut-Tahrír.

Antiamerikanisté ovšem nemají na hloupost monopol. S americkými konzervativci ani nemusíte strávit příliš mnoho času, abyste je zastihli uprostřed hovoru o blížícím se krachu Evropy, z kterého někdy zaznívá škodolibá radost. Jonah Goldberg, americký konzervativní politický komentátor a jeden z odpůrců zmíněné debaty oxfordské společnosti, se přičinil o popularizaci označení Francouzů za „sýrožravé vzdávající se opičky“, které poprvé zaznělo v seriálu Simpsonovi v předvečer války v Iráku.

Založeno na předsudcích

Američtí zastánci antievropanství mají ke starému kontinentu tři zásadní výhrady. První je tvrzení, že Evropa páchá demografickou a ekonomickou sebevraždu: porodnost v Evropě se pohybuje značně pod úrovní prosté reprodukce obyvatelstva a ekonomika je ochromena předpisy a přetížena závazky v sociální sféře. Druhou je teze, že na rozdíl od Ameriky je Evropa postkřesťanskou společností. Katolický konzervativec George Weigel napsal teokonzervativní bibli o tom, co všechno je v Evropě špatně – obratně uvedl evropskou „demografickou sebevraždu“ do spojitosti s nedostatkem víry.

200718-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200718-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte