2007-583-mobr-13REI.gif
2007–583-mobr-13REI.gif • Autor: Respekt

2007-583-vobr-13REI.jpg
Fotografie: Ramzan Kadyrov. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

V březnu se mu splnil sen – stal se prezidentem Čečenské republiky. Jeho kandidaturu navrhl osobně ruský prezident Vladimir Putin. Čečenský parlament skoro jednohlasně – 56 z 58 poslanců – s návrhem Velkého moskevského bratra souhlasil.

Třicetiletý Ramzan Kadyrov dnes má – dokonce i podle názoru některých svých odpůrců – mezi Čečeny nejenom stejnou moc, ale dokonce i charisma a autoritu, jakými disponoval Džochar Dudajev, kdysi sovětský generál a velitel divize strategických bombardérů, pak vůdce separatistů a bojovník za svobodu a nezávislost Ičkerije (vlastní název Čečenska).

Nad vyvrcholením Ramzanova nástupu k moci se pozastavují mnozí ruští politologové. Příčinou není jen fakt, že se mu podařilo převálcovat Alua Alchanova, prezidenta zvoleného v roce 2004 a věrného sluhu Moskvy. O tom, že od tragické smrti svého otce Achmada Kadyrova byl Ramzan čečenským korunním princem, totiž nikdo nepochyboval. Překážela mu jen zákonem uložená věková hranice 30 let. Jeho zvolením do úřadu hlavy státu se ale Čečensko stává první republikou v Ruské federaci, kde státní moc byla oficiálně zděděna.

Podobně jako třeba v Ázerbájdžánu, kde po otci nastoupil syn, funguje dynastie Alijevů, vzniká v Čečensku dynastie Kadyrovů. Nicméně uspěchanost této volby nasvědčuje tomu, že Putin má vůči Ramzanovi určité závazky a rozhodně na něj sází jako na záruku definitivního uklidnění…

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte