2007-556-mobr-02A.gif
2007–556-mobr-02A.gif • Autor: Respekt

2007-556-vobr-02A.jpg
Fotografie: Sem závan z Iráku ještě nedolehl. (Demonstrace na podporu stavby americké základny, Praha, 12. březen 2007) – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Na první pohled se celý spor točí kolem hrstky raket, které, ať je jejich úkol jakýkoli, rovnováhu moci v Evropě nezmění. Ovšem hluboké a početné dělicí linie – jak v Severoatlantické alianci, tak mezi NATO a Ruskem – ve své nejhorší podobě až příliš připomínají politiku studené války.

Neohrozitelné Rusko

Shrňme si ve zkratce zdlouhavý příběh: Amerika chce rozmístit část protiraketového systému na půdě dvou členů NATO. Jde pouze o deset běžných stíhaček v Polsku a o radarový systém v České republice, který by byl schopný vystopovat rakety svištící vesmírem. Na to vrcholní ruští úředníci, především nejvyšší velení, odpovídají bručením. Neústupně tvrdí, že nový systém ohrožuje jejich národní bezpečnost, přestože Amerika trvá na tom, že jediným cílem stíhaček je zastavit rakety vyslané tzv. zlotřilým státem a potenciální jadernou mocností, jako je Írán.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přišel minulý týden s tvrzením, které celý spor ještě pootočilo – nosiče se prý ve stíhačkách mohou snadno předělat pro přenos útočných hlavic. Současně ale pobouření Rusové dodávají, že nová výzbroj není nic, s čím by si lehce neporadili. „Krytí součástí protiraketové obrany je chabé, takže všechny typy našeho letectva jsou schopné buď proti nim přijmout elektronická opatření, nebo je fyzicky zničit,“ prohlásil generál Igor Chvorov tento měsíc.

Generál…

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte