Před dvěma lety tam zafoukal vítr změn. Před rokem a půl poprvé volili prezidenta. A teď hlasovali pro utužení poměrů. Osmdesátimilionový Egypt, lídr arabského světa, si neví rady sám se sebou.

Na takový spěch nejsou Egypťané zvyklí. Před čtrnácti dny parlament schválil 34 ústavních změn, a hned minulé pondělí je v referendu odkývly tři čtvrtiny voličů. S čím vlastně souhlasili? S neobvyklým posílením pravomocí státních úřadů.

Vláda v Káhiře je změnami ústavy nadšená – úředníci se shodují, že jde o posílení demokracie. Skutečnost je právě opačná. V zemi, kde skutečnou opozici představuje zakázané Muslimské bratrstvo, tedy radikální islamisté, se tak otázka nabízí sama: Je to dobře, nebo špatně?

5–88–179

Nejde o tajný kód ani o míry populární břišní tanečnice. Jsou to čísla tří nejdůležitějších článků ústavy, které se měnily.

První zakazuje politické strany založené na náboženství, nebo dokonce i jen používání náboženských hesel v politice.

Druhý článek odstraňuje soudní dohled nad průběhem voleb, což zřejmě ještě zmnoží už tak obvyklé manipulování s výsledky.

Třetí dává úřadům rozsáhlé pravomoci při boji proti terorismu, takže policie bude moci při vyšetřování „terorismu“ kohokoli odposlouchávat, zatknout či předvést před vojenský soud.

Je otázka, co se vlastně s oněmi články mění. Vždyť současný prezident Husní Mubarak nastoupil už v roce 1981, poté co jeho předchůdce Anvar…

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte