Je jasné, že pokud je ropa neobnovitelná surovina, její cena bude vzrůstat a zásoby jednou dojdou. Je také jasné, že je nepříjemné být závislý na ropě, která pochází z nestabilních regionů. Proto chce americká vláda omezit spotřebu ropy a rozvíjet jiné zdroje energie.

Jednou z cest mohou být i úspory energií. Je ale dost těžké usuzovat, kolik energie vlastně stačí ke kvalitnímu životu. Tahle čísla přece nebudou stejná v jednotlivých zemích, už kvůli jejich klimatu. Navíc „kvalita života“ je prostě neuchopitelná veličina – co je pro jednoho kvalitní život, pro druhého může být živoření. Někdo se ohřeje jenom při velké vatře, někomu stačí táboráček. Těžko se dá nějaká spotřeba předepsat. Pokud bude ropa docházet, energie z ní budou dražší a zákonitě bude i méně jezdců na sněžných skútrech. Jestli ovšem někdo mezitím nevymyslí úsporný skútr nebo skútr napájený slunečními články.

Na omezování spotřeby energií tlačí spíše jejich rostoucí cena než zásahy vlád. Bez zdražení ropy (třeba i prostřednictvím daní) zůstanou i švédské plány spíše utopií. Jsou totiž příliš ambiciózní, drahé a nerealistické při současných cenách. To zatím tvrdí i odborníci. Domnívají se, že Švédsko přes všechny možné výhody (dobrá dostupnost energie z moře, větru, vodních toků i geotermální) bude mít problémy, čím nahradí hlavně paliva v autech. Už jen proto, že Švédsko nemá přírodní podmínky pro pěstování cukrové třtiny na etanol jako Brazílie a jeho doprava by ho oproti…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte