mobrazek_313.gif
mobrazek_313.gif • Autor: Respekt

vobrazek_313.jpeg
Fotografie: Zdroj energie, nebo spíš škodlivých emisí? Na tom se teď Brusel a Praha nemohou dohodnout. Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt

Hořící sklad, plameny v silážních jámách, žár a zápach. Tak to minulý týden vypadalo v Libčevsi na Lounsku. Vzplála tu černá skládka odpadků, které kdosi tajně přivezl z Německa a ponechal svému osudu.

Německé úřady loni zpřísnily pravidla pro nakládání s komunálním odpadem. Někteří podnikatelé se proto radši dohodnou s českými firmami, smetí tajně vyvezou za hranice a nenápadně jej odloží třeba v opuštěném kravíně. Až potud by to byl v podstatě banální případ pro policii a celníky. Jenže záře nad Libčevsí je odrazem skrytých pohybů, které mohou v budoucnu otřást životním prostředím v České republice, možná i v celé Evropě.

Zelená recyklaci, oranžová spalovnám

Průměrný Evropan ročně vyprodukuje přes půl tuny odpadků – obalů, zbytků jídel a podobně. Co s takovou horou „špíny“? Některé země si s ní dovedou poradit vcelku osvíceným způsobem. Například Rakousko zhruba polovinu svého komunálního odpadu přepracovává, recykluje. Ze zapáchajících hald vyrábí suroviny, biologický odpad kompostuje.

Evropská unie dosud prosazovala totéž. Dávala recyklaci zelenou a méně vlídně se tvářila na spalovny. Ty sice umějí vyrobit z odpadků energii, a mohou tedy fungovat jako menší elektrárna či teplárna, zároveň ale mají řadu nevýhod. Za vůbec nejhorší pak Brusel považuje ukládání odpadu na skládky. Ekologové se z takového přístupu radují. Prohnat odpad spalovnou je…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 876

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte