Reklama
 
v07.gif

2006/7

Koupit vydání
v06.gif Vydání 5.–12. 2. 2006 v08.gif Vydání 19.–26. 2. 2006
Editorial
Editorial Erik Tabery Vážené čtenářky, vážení čtenáři, blíží se volby a veřejný prostor se zaplňuje stále větším počtem více či méně důležitých informací. Pokusili jsme se pro vás osekat balast a připravit ty nejdůležitější.
Zahraničí
Nad Mladičem se smráká Zbyněk Petráček Bělehrad se nyní snaží, aby získal co možná nejlepší obraz v Evropě a přinejmenším se vyrovnal Záhřebu. Informace, nebo smrt Zbyněk Petráček Ve středu byl do nemocnice v kubánském městě Santa Clara převezen novinář Guillermo Fariñas (42), který od 31. ledna držel hladovku. Nebyl to jeho první protest a zdraví nemá nejlepší, proto tak časná hospitalizace. Nevolíš krále, nebo maoisty? Michaela Kreuterová Místní hlasování v Nepálu selhalo. Z vládou plánované „obnovy demokracie“ se stal propadák a lidé žijí už deset let ve strachu. „Pověste zločince! Pryč s autokracií! Bojujme za demokracii!“ Mezi rudoarmejci a esesáky Alexandre Gajdamacký Západní a východní odboj? V Česku ideologizace těch či oněch bojovníků za svobodu opadla po listopadu 1989. V Lotyšsku, okupovaném zprvu Sověty, pak Němci a posléze opět Sověty, kde Stalina považují za nepřítele stejného kalibru jako Hitlera, šedesát let staré nevraživosti trvají – a navíc představují žhavé téma. Když vládu položí svědomí Monika Žemlová Slovenské elity opět podcenily Dzurindu. Nahrají předčasné volby právě jemu? Uvidíme 17. června. Původně to vypadalo jen jako jeden z dalších sporů, při kterém budou koaliční strany bojovat o voliče. Slyšte, Athéňané Petr Šourek Někdo dlouhodobě odposlouchával stovku telefonních čísel, z nichž to první patří řeckému premiérovi. Kdo to byl, není známo. Jak dlouho to dělal, se neví.
Civilizace
Jak se vyrábí národní povaha David Klimeš Angličané si vydali originálního průvodce vlastním svérázem. Nechala většina Evropy už nacionalismus za zády? Pravděpodobně ano. Kaleidoskop Jan Stejskal Na konci ledna se českého překladu dočkala zpráva Hodnocení ekosystémů na přelomu tisíciletí. Vědci se v ní poprvé pokusili v celosvětovém měřítku popsat, čím je vlastně příroda lidem užitečná. Léčení ropného narkomana Martin Uhlíř Na televizní obrazovce vidíme muže u benzinové pumpy a jeho terénní automobil, zatímco vemlouvavý dívčí hlas říká: „Tohle je George. Právě si koupil benzin do svého SUV.“
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Silné mrazy probudily ze spánku netopýry. Pod tíhou nové sněhové pokrývky se po celé zemi zhroutilo dvacet velkých střech. Ministr zdravotnictví David Rath odjel do Saúdské Arábie lákat tamní boháče do českých lázní.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek V době působení v řadách Československé lidové armády mě osud zavál i na „spínač“. Což v tehdejší vojenské terminologii znamenalo službu v civilní elektrárně, odkud se vyhlašoval poplach karlovarské divizi. Co se děje ve světě Radovan Holub Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu (letos 35. ročník) ukázal, že filmoví hrdinové jsou stále rozháranější, stále víc tápou a hledají, aniž by něco našli. Kulturní tip Petr Třešňák Knižní rozhovory s hvězdami šoubyznysu jsou nakladatelským evergreenem, ne vždycky se z nich člověk ale něco kloudného dozví. Hudba Jaroslav Pašmik Ta nejlepší hudba pro tento týden. Film Jaroslav Pašmik To nejlepší z filmů pro tento týden. Výstavy Viktor Šlajchrt, Jaroslav Pašmik Nejlepší výstavy tohoto týdne.
Kultura
Pamuk prolomil tabu Zora Hesová Třicet tisíc Kurdů tu bylo zabito a též milion Arménů, a skoro nikdo o tom nemluví, proto to dělám já, a za to mě nenávidí.“ Tuto větu pronesl v rozhovoru pro curyšský Tages-Anzeiger loni v únoru Orhan Pamuk.
Téma
Normální je neprohrát Silvie Lauder Z bývalé komety dnes zbývá už jen trocha kouře nad udušeným plamínkem. Unie svobody. Strana, která na troskách korupcí poničené ODS rozvinula heslo „Normální je nelhat“ a jejíž vznik sledovala s nadějemi více než čtvrtina české společnosti.
Ekonomika
Třikrát na okraj Marek Pokorný, Zbyněk Petráček I tuzemský kapitálový trh má „skandál“ kvůli chybě při nastavení cen cenných papírů. Sice neznamenal zhroucení a škodu 300 milionů dolarů jako před dvěma měsíci v Japonsku (makléř tam popletl příkaz a místo jedné akcie za 610 tisíc jenů dal na trh 610 tisíc akcií po jednom jenu), ale přesto stojí za zaznamenání. Nechte můj plat na pokoji Marek Pokorný Čtvrtina tuzemských firem na burze nechce získat nové investory. I tak lze číst fakt, že 25 z nich neprozradilo, jak odměňují své manažery. Říše středu na nákupech Dan Vořechovský Dosud se svět třásl před čínským zbožím, které zaplavuje jeho trhy. Nyní do světa vyrazila i sama Čína a začala skupovat zahraniční firmy či zakládat nové – a svět se začíná třást i před ní samotnou a po politických intervencích padlo několik čínských investic v USA a Kanadě.
Domov
Připomeňme si Jaroslav Spurný Počátkem února byl zatčen majitel firmy Trade Fides Libor Hledík poté, co prostřednictvím své obchodní ředitelky předal milionový úplatek řediteli odboru infrasktruktury ministerstva obrany Miroslavu Beňovi. Hodil ji do sněhu a šel pryč Jáchym Topol Velký poutač na fabrice Izopol v Dolní Poustevně na Ústecku hrdě hlásá jméno majitele Josefa Dvořáka i jeho telefonní čísla. Tyto dny ale spojení nefunguje. Hradba sekretářek drží média šéfovi od těla. Nemávej tu, mukle, tou svojí pistolí Jaroslav Spurný Spisovateli Janu Benešovi před soudem přitížilo, že byl politickým vězněm. Dostal za to podmínku. Pro Jana Beneše je tento čtvrtek důležitým dnem. Mimina na vývoz Tereza Nosálková Zpráva z belgických novin, že proslulý hrdina a zachránce životů za rwandské genocidy Paul Rusesabagina organizuje v Bruselu adopce rwandských sirotků mimo jiné i do Česka, zní úplně logicky. Co dělá váš poslanec Mané D. Shakarian Ve sněmovně vzniklo místo, kde vám to řeknou – a kde vám chtějí pomoci. Spravedlnost v ohrožení Odvolání předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové je pro Českou republiku důležitější zprávou, než by se na první pohled mohlo zdát. Naznačuje totiž, jak zdejší politická obec vnímá justici – tedy jako součást sféry svého vlivu. Zprávy to jsou, věru, neradostné.
Komentáře
Neziskové nemocnice jako politický hazard Petr Holub Za vítězství politiky nad zdravým rozumem se dá označit zákon o neziskových nemocnicích. Jde to učinit s klidným svědomím, protože o tom jsou přesvědčeni úplně všichni. Je Paroubek Dzurinda, nebo Fico? Luboš Palata Padá slovenská vláda a blíží se předčasné volby, které budou pouhé dva týdny po těch českých. Slovensko je prý náš vzor. Ano, lze se jím poučit, ale řídit se jím nedá. Většina jsem já Tereza Brdečková V roce 1951 odmítl úředník František Šeba podepsat zdravici Stalinovi k narozeninám. Řekl šéfovi, že ani jemu Stalin k narozeninám neblahopřál, a hned ho za to vyhodili z práce. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Doby, kdy skauti chodili na výpravy s píšťalkou, buzolou a krabičkou poslední záchrany, jsou zřejmě nenávratně pryč. Dílem proto, že obligátní pětadvacetník na telefon – pak padesátník, potom koruna atd.... Tajnost Berdychova gangu Jaroslav Spurný V poslední době se na nás hrne jedno zásadní odhalení za druhým. Zaprvé nám zločinci z Berdychova gangu v přímém přenosu ze soudní síně vzkázali, že korupční nitky z jejich výnosného podniku Vraždy a únosy s r. o. vedou až někam „vysoko nahoru“.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Diskuse
Být, či nebýt na internetu Respekt Udělal internetový vyhledávač Google chybu, když se rozhodl podbízet čínské vládě, aby ho vpustila na trh, a zakázal vyhledávat slova jako svoboda, demokracie či Tibet?
Rozhovory
Mám diplom z chození po autech Martin Uhlíř Psycholog <B>Jeroným Klimeš</B> (39) má za sebou pestrý profesionální život: učil budoucí policisty, posuzoval zájemce o adopci dětí, zkoumal psychologické dopady neplodnosti, zabýval se pastorální psychologií.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte