Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Óda na Sazku Super Size

Není to tak dávno, co si Respekt povzdechl, jak málo jsou u nás k vidění angažované dokumenty. A hned tu máme dva nové. Do kin přichází vyhlášený americký film Super Size Me, jehož autor riskoval vlastní kůži, aby divákům ukázal, kam vede stravování u McDonald‘s.

Fotografie: Dobrou chuť, milé děti. Kdo omdlí, dostane nášup. Repro Respekt • Autor: Respekt
Fotografie: Dobrou chuť, milé děti. Kdo omdlí, dostane nášup. Repro Respekt • Autor: Respekt

Není to tak dávno, co si Respekt povzdechl, jak málo jsou u nás k vidění angažované dokumenty. A hned tu máme dva nové. Do kin přichází vyhlášený americký film Super Size Me, jehož autor riskoval vlastní kůži, aby divákům ukázal, kam vede stravování u McDonald‘s. Přežil a poslední zprávy ze světového tisku nás uklidňují, že jeho bídný zdravotní stav se pomalu vrací do normálu. S druhým filmovým kaskadérem to ovšem dopadlo hůř. Igor Chaun v dokumentu Sazka Arena, který před týdnem odvysílala televize Prima, nasadil vlastní pověst, aby nás přesvědčil, jak báječná je nová hokejová hala ve Vysočanech. V tomto případě je poškození bohužel trvalé.

Cukr a pryč

Začněme ve Spojených státech, protože Super Size Me je opravdu filmová událost, objevná i zábavná. Populární debatu o tom, jestli jsou Američané národem hrdinů, nebo padouchů, staví do nečekaného světla. Naši zámořští spojenci jsou především národem tlusťochů. Nikde jinde na světě nenajdete dvě třetiny dospělé populace nebo 37 % adolescentů s nadváhou, eventuálně těžkou obezitou. Režisér a scenárista Morgan Spurlock si to uvědomil, když na Den díkůvzdání v roce 2002 pojídal pečeného krocana a sledoval ve zprávách událost, kterou s ironickým úšklebkem neopomenulo zmínit snad žádné evropské médium. Dvě korpulentní dospívající dívky zažalovaly fastfoodový řetězec McDonald‘s za to, že jim jeho strava přivodila obezitu a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].