Angličané si vydali originálního průvodce vlastním svérázem. Nechala většina Evropy už nacionalismus za zády? Pravděpodobně ano. To ale neznamená, že by se vyřešila hádanka, co spojuje jednotlivé národy, popřípadě státní společenství více národů. Problém je, jak nacházet společné rysy, které pak vytvoří abstraktní pojem identity, sounáležitosti a minima vlastenectví. S pádem nacionalistické Evropy je to čím dál těžší. Tradiční konstrukce společnosti stejného jazyka, místa osídlení a způsobu uvažování spočívala především na výkladu historie. U nás byl a je hvězdou první velikosti František Palacký. Nikdo jiný nikdy nestvořil lepší příběh o smyslu českých dějin než právě on. Stýkání a potýkání mírumilovného slovanství s agresorským římanstvím a vulgárním němectvím je stále hluboko zasunuté v našich myslích. Ale ani nedávná minulost se neoprostila od historických konstrukcí. Připomeňme tragikomickou tezi o „osudových osmičkách“, které zlomily rovnou páteř národa. Po listopadu se tyto metapříběhy rozpustily ve všeobecném konsenzu o návratu střední Evropy ze čtyřicetiletého výletu na Východ k nacionálně neutrálnímu konzumnímu kapitalismu.

Gramatika „angličanství“

Dnes mnoho Čechů, Moravanů a Slezanů nerozhodně přešlapuje na místě. Negativní nacionalismus, který vždy staví svůj příběh na negaci „jiného“, je už trochu passé. To ale není jenom česká specialita. Většina Evropanů zřetelně…

v07.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte