0:00
0:00
Kultura13. 2. 20065 minut

Kouřové signály pro dnešní dobu

Co znamená být americkým indiánem? U povídek Shermana Alexieho zapomenete na všechny stereotypy. „Bojím se bílých liberálů, kteří milují indiány.

Astronaut
Fotografie: Alexie: průvodce na cestě z pasti. Foto Profimedia.cz
Autor: Respekt
Fotografie: Alexie: průvodce na cestě z pasti. Foto Profimedia.cz
Fotografie: Alexie: průvodce na cestě z pasti. Foto Profimedia.cz Autor: Respekt

Co znamená být americkým indiánem? U povídek Shermana Alexieho zapomenete na všechny stereotypy.

↓ INZERCE

„Bojím se bílých liberálů, kteří milují indiány. Myslím, že takových pětasedmdesát procent bílých liberálů, kteří se motají kolem indiánů, nakonec uvěří, že jsou indiáni, a začnou nám indiánům vyprávět, co to znamená být indiánem.“ Autor těchto řádek, americký domorodý spisovatel z kmene Spokane Sherman Alexie, se ve svých povídkách nespokojuje jen s rozvíjením vtipu o tom, že každá indiánská rodina dnes bydlí doma s jedním bílým antropologem. Nenechá se zatáhnout do žádných romantických klišé. Nezamlčuje rezervační alkoholiky a gamblery ani ty, kteří studují vysoké školy a snaží se za každou cenu integrovat do ekonomicky úspěšného světa. Těžko si představit plastičtější a lidštější portrét současného indiánského osudu v moderní civilizaci, než jsou jeho právě v češtině vydané povídky Deset malých Indiánků, které v Americe vyšly v roce 2003. Z různých stran se poctivě snaží popsat, jak zatraceně těžké je žít rozkročený mezi světem svého kmene a světem bílé společnosti, která nabízí spoustu možností.

Kdo se směje

Shermana Alexieho označil v roce 1999 časopis The New Yorker za jednoho z nejzajímavějších autorů pro 21. století. Stalo se tak i díky jeho scénáři k filmu Kouřové signály (1998), kde se Alexie ukázal jako vtipný a nebojácný vypravěč…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc