Reklama
 
v08.gif

2006/8

Koupit vydání
v07.gif Vydání 13.–20. 2. 2006 v09.gif Vydání 26. 2. – 5. 3. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy a pánové, náš fejetonový koutek zvaný Mimochodem rozšířili dva další autoři, napříště zde tedy můžete očekávat střídavě Viktora Šlajchrta, Terezu Brdečkovou a spisovatele žijícího ve Francii Jaroslava Formánka.
Diskuse
Investorské pobídky škodí Josef Šíma Učitel ekonomie proti šéfovi CzechInvestu Události ohledně nejisté budoucnosti firmy LG Philips v Hranicích na Moravě ukazují, že ani vládou tolik opěvovaný systém českých investičních pobídek není bez rizik. Ano, jde o ideje Josef Šíma Pobídky jsou „jedním z nezbytných nástrojů“ a jsou stanoveny tak, „aby se státu vyplatily“, a vše je „transparentně“ na internetu. Čtyři mýty Josefa Šímy Tomáš Hruda Spor kolem investičních pobídek nabývá takřka ideového charakteru a diskutující strany jsou hluché ke svým argumentům. Nikdo netvrdí, že pobídky nás spasí.
Zahraničí
Bundeswehr policajtem Zbyněk Petráček V Německu běží debata o možném vnitřním nasazení armády. A i když ve středu Spolkový ústavní soud rozhodl, že možné není, úvahy pokračují. Haiti se staronovou hlavou Zbyněk Petráček Doby, kdy veškeré dění v Haiti určoval klan Duvalierů, jsou dávno pryč. Přesto má tato nejchudší země západní polokoule ke skutečné demokracii a klidu stále daleko. Ve čtvrtek byl vítězem prezidentských voleb ze 7. února vyhlášen René Préval. S novým lídrem k nové hranici Filip Tesař Dva týdny po úmrtí Ibrahima Rugovy se kosovským prezidentem stává Fatmir Sejdiu. Právě on bude jednat s Bělehradem o tom, aby Kosovo nezůstalo v mezinárodněprávním vakuu. Arábie, myslíš to upřímně? Tereza Adamcová Jemen je zemí předků Usámy bin Ládina a také oblastí, která dlouho skýtala útočiště jeho příznivcům. Z Jemenu mířili džihádisté do Afghánistánu a Iráku i plánovali útoky proti západním cílům. Dobří chlapci se špatným pozdravem Ondřej Houska V pátek 27. ledna si většina civilizovaného světa připomněla Den holocaustu. Toto výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi bylo letos dokonce poprvé celosvětově autorizováno rozhodnutím OSN. Schüssel před svým Rubikonem David Klimeš „Od počátku jsme já a má komise karikováni, že zastáváme určitou politickou orientaci. Dobře, nechte mě ale říci toto: v mé komisi jsou socialisté...“ Poukaz na Vladimíra Špidlu z úst José Manuela Barrosa se utopil ve smíchu socialistických poslanců z Francie.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková Taxikáři bylo asi pětatřicet a na sedadle vedle něj ležel první díl Harryho Pottera. „Teď nám zavedli tichou vysílačku, tak si to můžu konečně přečíst,“ řekl. Na dvoukilometrové trase mi vylíčil, jak žije a co dělá: řídí taxík a věnuje se rodině. Co se děje ve světě Lukáš Jiřička Na začátku jedné z hlavních varšavských tříd se v šedivé zástavbě domů skrývá jedna z nejavantgardnějších a nejprofesionálnějších scén nejen v samotném Polsku, ale v Evropě vůbec. Kulturní tip Jaroslav Pašmik Vzpruhu v podobě pořádného festivalu elektronické hudby, který by ukázal, co se děje kolem i za mořem, potřebuje naše kulturní scéna už léta. Fillm Jaroslav Pašmik To nejlepší z filmů pro tento týden. Knihy Viktor Šlajchrt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Výstavy Jaroslav Pašmik Nejlepší výstavy tohoto týdne.
Kultura
Co chystá Lárídžání Cyril Bumbálek Kde hledat nejaktuálnější hrozbu pro svět? V Íránu. Na tom se shodují analytici, komentátoři i ankety. Snaha o jadernou bombu a ultrakonzervativní islámský režim vytvářejí směs, která míří k výbuchu – zvláště když už Teherán stanovil cíl k vymazání z mapy.
Civilizace
Bereme buď všechno, nebo nic Jaroslav Petr Ve vědě není pro demokracii místo. I kdyby si 99 % lidí myslelo, že určitá vakcína škodí zdraví, neznamená to, že musí mít pravdu. Kaleidoskop Martin Uhlíř Život mohl před necelými čtyřmi miliardami let vzniknout v kalužích vroucí vody zahřívaných sopečnou činností. Nasvědčovaly tomu experimenty v laboratořích, kde v podobném prostředí spontánně vznikaly některé složitější organické molekuly. Česko v roli smetiště Martin Uhlíř Hořící sklad, plameny v silážních jámách, žár a zápach. Tak to minulý týden vypadalo v Libčevsi na Lounsku. Vzplála tu černá skládka odpadků, které kdosi tajně přivezl z Německa a ponechal svému osudu.
Rozhovory
Ministr zahraničí mi netelefonuje Jaroslav Veis Nigel Chapman (50) je ředitelem BBC World Service, považované za nejvýznamnější a nejrespektovanější mediální organizaci, která se zabývá celosvětově rozhlasovým, televizním a internetovým vysíláním. Pro BBC pracuje od roku 1977.
Téma
V zemi odstřelených Buddhů Marek Hudema, Petra Procházková Únosy a první demokraticky zvolený parlament po občanské válce. Sebevražední atentátníci a nevídaně se šířící vzdělanost, stovky obětí bojů a nově postavené silnice. Afghánistán čtyři roky po porážce fundamentalistického Tálibánu.
Ekonomika
Pozor, vyletí Kodak Marek Hudema O pomyslný titul „středoevropského tygra“ soutěží vícero zemí včetně Česka a Slovenska. Rozhodují ale trendy, nikoli momentální síla. Třikrát na okraj Marek Pokorný, Marek Švehla Expremiérovi Zemanovi vychází další kniha a zase to má být terno. Té poslední se prodalo 130 tisíc kusů a Zeman měl inkasovat dva a půl milionu. Recept na úspěch? Samozřejmě známé jméno a pak také nechutnosti všeho druhu na hranici pomluv. Nejbohatší nemusí znamenat nejlepší Pavel Kohout O pomyslný titul „středoevropského tygra“ soutěží vícero zemí včetně Česka a Slovenska. Rozhodují ale trendy, nikoli momentální síla. Zelené úkoly pro vládu Vojtěch Kotecký Přibývající kamiony kazí zdraví výfukovými plyny a hlukem, české komíny dýmají více škodlivin než v dalších evropských státech, recykluje se jen malá část odpadků, krajina nedokáže zadržovat vodu. Takový je v kostce stav českého životního prostředí.
Domov
Budou tuneláři beztrestní? Marek Pokorný Nový zákon omilostní podvodníky, sdělili před dvěma týdny šokovaným občanům někteří tuzemští politici a advokáti. Naopak, přestane kriminalizace poctivých podnikatelů, ozvalo se z řad jiných advokátů, politiků i podnikatelů Paciente, tvou chybou je nevědomost Kateřina Mahdalová Bohulibá snaha nového ministra zdravotnictví šetřit už nese ovoce: optimisté se těší, že by při úspěchu všech nových stropů a škrtů mohl systém uspořit třeba až deset miliard. Cena je ale vysoká. Steyr vyhrál. Muselo to tak být Jaroslav Spurný Tajná zpráva vládní komise o vítězném dodavateli vojenských obrněnců potvrdila tušenou věc: v tříleté soutěži o největší armádní zakázku české historie sehrály rozhodující roli kontakty s politiky.</ Kdo přijde po Bobo Erik Tabery, Silvie Lauder Rozzlobeným sbohem mezi Janou Bobošíkovou a Hnutím nezávislých skončil jeden pokus o politiku rukama nepolitiků. Ale jede se dál: do letošních voleb jdou partaje s více nezávislými kandidáty než kdy předtím. Připomeňme si Jan Kovalík Tak už je to tady. Na českém mobilním kolbišti se Oskar změnil ve Vodafone a nabídl nám &bdquo;jednu spolehlivou síť, která nás spojí se světem&ldquo;. Ale pozor &ndash; pouze na billboardech. Můj vůz můj hrad Jan Kovalík O zástup lidí, kteří by naplnili pět vlaků Pendolino, se loni rozrostlo české město duchů. Každoroční přírůstek zhruba třinácti set nových obyvatel a desetimiliardový rozpočet mu zajišťují havárie na zdejších silnicích.
Komentáře
Konzervativci musí přidat Marek Švehla Prezident Václav Klaus vrátil sněmovně zákon o registrovaném partnerství a sedm let debat se ocitá na začátku. Triumfující odpůrci homosexuálních svazků by ale neměli usnout na vavřínech. Svoboda proti svaté válce Zbyněk Petráček Postavme se za Dánsko. Poskytněme mu náhradu za utrpěné škody. Řeč je o následcích kauzy karikatur Proroka, vypálených ambasádách i bojkotech zboží. To je slovo muže, notabene českého ministra zahraničí. Na schůzku s nepřítelem Zbyněk Petráček Hamas se ujal zákonodárné moci a světem vládne nejistota: vycházet s Palestinci jako s teroristy, nebo čekat na změnu? Pád krále prověrek je šance Jaroslav Spurný Svou funkci opustil Jan Mareš, vládce bezpečnostních prověrek. Šéf úřadu sídlícího v prostorách neprodyšného a tajemného paláce, jehož vrata má teď šanci pootevřít nově vzniklá poslanecká komise pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Ve hvězdách Zbyněk Petráček Vánoce na blátě, zní staré úsloví odrážející víceméně pravidelnou oblevu. Musí vyjít třetí den po zimním slunovratu skutečně na 24. prosinec? Pro ty, kdo si na to zvykali už od dětství, bezpochyby ano. Český problém s rychlostí Marek Švehla Žijeme obklopeni zprávami všeho druhu, jak ale poznat, co je a co není důležité? Třeba minulý týden: napřed jsme se dozvěděli, že do Česka mohou dolétnout jaderné rakety z Íránu, o stránku dál pak na Evropu útočily labutě prolezlé ptačí chřipkou.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Dodavatelé léků zastavili kvůli dluhům přísun léčiv třem velkým nemocnicím: pražské Bulovce a Thomayerově nemocnici a brněnskému špitálu sv. Anny. Oteplilo se. Tající sníh zvedl hladinu řek.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte