Tajná zpráva vládní komise o vítězném dodavateli vojenských obrněnců potvrdila tušenou věc: v tříleté soutěži o největší armádní zakázku české historie sehrály rozhodující roli kontakty s politiky.

Vláda schválila vítěze soutěže na základě stopadesátistránkové „tajné zprávy“ výběrové komise koncem ledna. Při jejím čtení pozná i laik, že v celém textu není nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost republiky, s čím by se tedy veřejnost nemohla seznámit. Utajení má ale jiný důvod, o němž bude řeč za chvíli. Teď zpátky na vládu: dokument dostali ministři až na zasedání a bod o nákupu transportérů byl zařazen premiérem Jiřím Paroubkem skutečně na poslední chvíli. Stačili ministři vůbec hodnotící zprávu přečíst?

Pokud se členové vlády dokázali v rychlosti prokousat balastem, který popisuje, kdy a proč odstoupily ze soutěže některé firmy, pokud znali dokument „Přezbrojení armády obrněnými transportéry“, na který zpráva odkazuje, a pokud se dostali až k pasáži, kde v soutěži zůstaly dvě firmy (Steyr a finská Patria), museli narazit na systém hodnocení. V něm nejdříve zjistili, že Steyr dostal ze sta možných bodů 99,52 a Patria jen 91,42. Steyr nabídl podle zprávy o miliardu nižší cenu a lepší offsety – tedy zakázky pro české firmy. Technicky byl lépe hodnocený stroj společnosti Patria. Tedy vše v pořádku. Dokud ovšem ze zprávy nezjistíme, že firmy na přání výběrové komise měnily v průběhu hodnocení na poslední chvíli jak cenu, tak…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2843

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte