v09.gif

2006/9

Koupit vydání
v08.gif Vydání 19.–26. 2. 2006 v10.gif Vydání 5.–12. 3. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, před časem jsme uveřejnili komentář, v němž Erik Tabery psal o straně Národní sjednocení jako o neonacistech. Vysloužil si od nich žalobu, soud proběhl minulý týden a Erik Tabery vyhrál.
Diskuse
Na skútru do kasina David Vačkář Když americký prezident George Bush ve své řeči o stavu Unie oznámil, že Amerika se bude zbavovat svojí závislosti na ropě, neodpustil si týdeník The Economist jízlivou poznámku, že je skutečně lepší vrátit se k alkoholu (Bush je, jak známo, vyléčený alkoholik). S Čínou a Indií by planeta nestačila David Vačkář Nelze nesouhlasit, že kvalita života se poměřuje těžce a že rostoucí cena nejvíce působí na omezování spotřeby energie. Ambice Švédska jsou příliš vysoké Marek Hudema Je jasné, že pokud je ropa neobnovitelná surovina, její cena bude vzrůstat a zásoby jednou dojdou. Je také jasné, že je nepříjemné být závislý na ropě, která pochází z nestabilních regionů.
Zahraničí
Jemen se snaží Zbyněk Petráček Zprchnou-li v Jemenu věznění teroristé al-Káidy, většina lidí propadne ohledně jejich polapení spíše skepsi. Ne snad že by Jemen patřil mezi „lotrovské státy“ a jeho vláda podporovala terorismus. Kriminální, či rasová vražda? Zbyněk Petráček Prokáže-li soud to, co zatím vychází najevo při policejním vyšetřování, zažila Francie první vraždu Žida za to, že je Žid, od nacistické okupace. Tak se alespoň vyjádřil šéf židovských institucí v zemi galského kohouta Roger Cukierman. Chceš mír? Neutíkej z Afriky Dana Plavcová Stačil jediný krok ke smíru a ulice měst v jižní polovině Pobřeží slonoviny zaplavily tisíce mladíků. Nevyšly však oslavovat, nýbrž zaútočit na základny OSN. Úspěchem je pohyb Eva Palatová Německo si vychutnává primáty. Poprvé po čtyřiceti letech má velkou koalici. Poprvé v historii mu vládne žena – Angela Merkelová. Ta právě bilancuje prvních sto dnů v úřadě kancléřky. Číňané rukojmím Yahoobaby Martin Uhlíř Jste pětatřicetiletý muž a pomocí internetu kritizujete vládu. Své názory anonymně uveřejňujete na jisté webové stránce, píšete e-maily lidem podobného smýšlení. Pak se ovšem kolem vás začnou stahovat policejní smyčky. Den hněvu Zora Hesová „Dánští zákazníci nejsou vítáni,“ stojí na několika obchodech na hlavní turistické ulici ve starém Damašku. Šedesátiletý Muajad vysvětluje: „Urážka proroka je pro nás červená čára.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Osm set lidí navštívilo tradiční košt kyselého zelí na Staré poště ve Velké nad Veličkou. Po velkém tání se vrátil mráz. Ptačí chřipka dorazila na Slovensko a úřady oznámily, že jakmile překročí hranice, dojde v ohrožených oblastech k povinnému sčítání slepic.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt V pošmourném nečase končící zimy se mi obzvlášť ostře vybavují místa, kde jsem si nejvíc užíval letní parna. V útlém dětství to byl prosluněný plácek u Berounky, který se přirozeně utvořil z břidličných oblázků a naplavené hlíny v místech, kde do řeky ústil potok Žloukava. Co se děje ve světě Alexander Balogh Pod sarkastickým názvem Týden kulturního dědictví uvedlo v minulých dnech slavné bratislavské divadlo Stoka poslední představení. Kulturní tip Jaroslav Pašmik Člověk nemůže stihnout všechno, zvlášť v dnešním rychlém světě. Ale stojí za to občas se zastavit a reflektovat, co se děje kolem. Dobrou příležitost k tomu budeme mít po celý následující měsíc. Divadlo Jaroslav Pašmik To nejlepší z divadel pro tento týden. Knihy Viktor Šlajchrt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Hudba Jaroslav Pašmik Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kultura
Mladićovi zvoní hrana Matyáš Zrno „Dejte nám Mladiće, nebo se rozlučte s cestou do Bruselu!“ Takhle ostře to srbským předákům řekl evropský komisař pro rozšíření Oli Rehn. Balkánské státy mají zkrátka smůlu na generály, kteří jim prokazují medvědí službu.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Jak badatelé cestují do práce Pavel Jungwirth Pro mnoho vědců je cesta do práce důležitou součástí badatelského procesu. Ráno po probuzení je mozek v režimu standby, a teprve po cestě se pod blahodárným vlivem požitého kofeinu přepíná do více či méně funkčního stavu. Kaleidoskop Zdeněk Lukeš Společnost TESCO údajně hodlá zbourat známý obchodní dům ze 70. let, který stojí na rohu Národní třídy a Spálené ulice v centru Prahy. Prý kvůli nevyhovujícímu vnitřnímu uspořádání stavby, kde převažují skladové plochy nad prodejními. Cenzura ve stínu minaretů Břetislav Tureček Hlavní hrdina filmu se pokradmu blíží k lesní tůni, kde tuší rej svůdných divoženek v bílých závojích. Vzápětí divák nemůže uvěřit svým očím. Nad hladinou místo víl tančí jen černé obdélníky. Porucha videopřehrávače?
Rozhovory
Věřím na tlak vnějšího světa Erik Tabery Profesor Vojtěch Cepl (68) absolvoval Právnickou fakultu UK, v letech 1967–69 studoval na Oxfordské a Michiganské univerzitě. Po roce 1989 se stal proděkanem pražské právnické fakulty a členem legislativní rady vlády. Přednášel na mnoha zahraničních univerzitách, mj. v San Francisku, Chicagu a Georgetownu.
Téma
S Jágrem v srdci Jáchym Topol Nic nevadí, že naši chlapci nevyhráli! Stejně zůstávají celoplanetárními hokejovými božstvy, idoly se zástupem následovníků. Přes temné předpovědi, že doba hokejová pomalu končí, sportovní školy stále praskají ve švech.
Ekonomika
Hledejte práci v cizině Petr Fischer, Mané D. Shakarian Sedmnáctý únor 1986. Evropští státníci podepisují Jednotný evropský akt (Single European Act), smlouvu, která definuje čtyři základní svobody, jež se staly emblémem budoucí Evropské unie – volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu. Dvakrát na okraj Marek Pokorný Na českém internetu se objevila počátkem roku nová ekonomická hvězda. Musíme ji brát sice s nadsázkou – ostatně na něm vystupuje pod přezdívkou Brouk Pytlík... Žádný sýr za Muhammada Kateřina Šafaříková Dvanáct prorokových karikatur přišlo dánský obchod na zhruba 130 milionů eur. Dvě desetiny jednoho procenta. Takový dopad má bojkot dánského zboží v arabských zemích na ekonomiku země. Telefonujte zadarmo Marek Pokorný Nebylo možné si toho nevšimnout: obří reklamní kampaně, kdy nás všichni telefonní operátoři masírují supervýhodnými nabídkami svých služeb za hubičku, popřípadě zadarmo. V jejich stínu se ovšem ztrácí jedna informace.
Domov
Připomeňme si Marek Švehla Vládní úředníci učinili další krok k vyřešení problému vepřína v Letech u Písku. Třináctého února se totiž sešla mezirezortní pracovní skupina, která dokončuje vážně míněný plán na zrušení vepřína. Tuto středu se k plánu bude vyjadřovat vláda. Zeman se vrátil Erik Tabery Není pochyb: Miloš Zeman je zpátky v české politice a ovlivňuje ji silněji, než se možná zdá. Zatímco jeho nová kniha o sebevraždách, courách a korupčnících v ČSSD mizí z pultů, šéf strany Jiří Paroubek jej ohlásil jako pravděpodobného partajního kandidáta na prezidentský post. Hrdinové naší doby: jezdci na kolech Mané D. Shakarian „Jezdit na kole po Praze je podle mě sebevražda.“ Jsme v jednom z pražských divadel a na hlediště plné mladých lidí působí slova celorepublikového šéfa dopravní policie Zdeňka Bambase jako ledová sprcha. Bouřliváci jdou do politiky Silvie Lauder Strana zelených na sebe strhla pozornost nejenom kvůli šanci uspět ve volbách, ale i pestrou směsí tváří, kterou do nich vysílá. Dva lídry zelených jsme navštívili. Drahoš aneb Umění surfovat Jaroslav Pašmik Malá příspěvková organizace ministerstva kultury jménem Divadelní ústav (www.divadlo.cz) si ve svém oboru vydobyla za léta existence respekt a nikdo se nedivil, když bývalý ministr Pavel Dostál automaticky prodloužil mandát jejímu řediteli Ondřeji Černému. Hra o kakaového krále Jaroslav Spurný Policie si stěžuje, že jí státní zastupitelé znemožňují zgruntu vyšetřit podezřelé obchody bývalého poslance a čelného člena sociální demokracie Michala Krause.
Komentáře
Vyvádění Vyvadila Erik Tabery Náměstek ministra spravedlnosti Jiří Vyvadil je široce použitelný pracant. Teď se nechal chytit, jak na příkaz premiéra dojednává obchody s lidmi podezřelými z korupce, tunelování a vydírání. Konkrétně šlo o prodej továrny Setuza, centrum velkého zájmu řady zdejších vlivových skupin. Klaus už není kůlem v plotě Luboš Palata Český prezident si našel nového přítele, Kaczyńského. Pro stoupence evropského sjednocení je to špatná zpráva. V Bruselu se občas s nevelkou mírou nadsázky říká, že Evropská unie se sice před dvěma roky rozšířila o deset nových členů, ale jediný pořádný stát. Irvingova válka Zbyněk Petráček Za knihu, přednesené názory, slova do vězení? Jako bychom se přenesli o třicet let nazpátek do éry normalizace. Tehdy za napsání knihy, románu Dotazník, šel za mříže Jiří Gruša, za přednesené názory například Ivan Jirous a za slova v čele s Václavem Havlem řada disidentů. Ve hvězdách Erik Tabery S každým dalším dnem je stále zřetelnější, jak výjimečný byl náš první Ústavní soud. A s každým jeho členem, který odešel na věčnost, je ještě zřejmější, jak unikátní osobnosti ho tvořily. V únoru zemřel ve věku devětasedmdesáti let jeden z velkých mužů – Antonín Procházka. Zelený lék na rudé Marek Švehla Už se zdálo, že výsledkem červnových voleb bude veliká nuda: buď menšinová vláda ČSSD s podporou bolševiků, nebo velká koalici Paroubka s Topolánkem. Minulý týden zveřejněné průzkumy voličů ale najednou slibují i jiný scénář.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte