mobrazek_339.gif
mobrazek_339.gif • Autor: Respekt

vobrazek_339.jpeg
Fotografie: Smith: Dividendy budou! Foto Český Telecom • Autor: Respekt

Na českém internetu se objevila počátkem roku nová ekonomická hvězda. Musíme ji brát sice s nadsázkou – ostatně na něm vystupuje pod přezdívkou Brouk Pytlík –, ale některé návrhy, které prezentuje na stránkách http://broukpytlik.nazory.cz, kde i občas trefně glosuje českou politiku, stojí za zaznamenání. Brouk Pytlík si totiž vzal na paškál tuzemský daňový systém a pokusil se navrhnout vlastní daňovou reformu. Některé nápady jsou překvapivě jednoduché.

Co by tedy Brouk Pytlík změnil či zavedl? Podobně jako ODS rovnou daň, ovšem jako základ pro výpočet bere 42 procent. Není to ovšem vtip: do kolonky daní by současně zahrnul i zdravotní a sociální pojištění – vždyť je to jen jiný druh zdanění. Samozřejmé je, že by zrušil sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem a o to by lidem zvedl plat. Podobně jako ODS by zavedl plošné sociální dávky pro každého – ale v jednotné výši tři tisíce na hlavu (ODS navrhuje 6 tisíc). Jednotná dávka by odbourala – stejně jako u ODS – i řadu sociálních dávek, které musí občan neustále dokládat svými příjmy. Výsledek? Daňové přiznání na čtyři řádky a možnost propuštění tisícovek úředníků. Něco podobného sice navrhuje i ODS – ale zamotává se do snižujících koeficientů, aby nebyla obviňována, že její návrhy nahrávají především bohatým. Pytlíkovu jednoduchost oceňuje i analytik…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte