Telefonujte zadarmo
Nebylo možné si toho nevšimnout: obří reklamní kampaně, kdy nás všichni telefonní operátoři masírují supervýhodnými nabídkami svých služeb za hubičku, popřípadě zadarmo. V jejich stínu se ovšem ztrácí jedna informace.

Nebylo možné si toho nevšimnout: obří reklamní kampaně, kdy nás všichni telefonní operátoři masírují supervýhodnými nabídkami svých služeb za hubičku, popřípadě zadarmo. V jejich stínu se ovšem ztrácí jedna informace. Klasickému telefonování pomalu začíná zvonit umíráček a komunikaci budoucnosti ovládne telefonování přes internet – a pocítíme to velmi příjemně my všichni na své peněžence.
Cože, volat po internetu?
Loni v létě se ředitel a současně majitel brněnského Hit Rádia Radek Hemelík rozhodl k radikálnímu kroku: dal vale dosavadnímu provozovateli svých telefonních linek a rozhodl se přejít na internetové volání. A od té doby jeho malá firma ušetřila odhadem sto tisíc korun. „Náklady se snížily o více než polovinu. Ve firmě mezi sebou nyní voláme zcela zdarma, a to i do regionálních redakcí,“ říká Hemelík. Nová technologie mu umožnila udělat si kancelář doma a svou firmu částečně řídit ze své domácí pracovny po telefonu.
Podobnou cestou šla i eBanka, která si vlastní síť postavila již v roce 2001. „Stavěli jme tehdy firmu na zelené louce a spočítali jsme si, že to pro nás bude výhodnější,“ říká Martin Hrazdíra. Ročně podle jeho odhadu firma ušetří mezi jedním a dvěma miliony korun.
Na první pohled to vypadá jednoduše a úžasně – ale má to jednu chybu. Domácímu telefonnímu trhu stále vévodí klasičtí operátoři. Veřejnost zatím o možnosti volání přes internet příliš neví – podle tři měsíce…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.










