Nebylo možné si toho nevšimnout: obří reklamní kampaně, kdy nás všichni telefonní operátoři masírují supervýhodnými nabídkami svých služeb za hubičku, popřípadě zadarmo. V jejich stínu se ovšem ztrácí jedna informace. Klasickému telefonování pomalu začíná zvonit umíráček a komunikaci budoucnosti ovládne telefonování přes internet – a pocítíme to velmi příjemně my všichni na své peněžence.

Cože, volat po internetu?

Loni v létě se ředitel a současně majitel brněnského Hit Rádia Radek Hemelík rozhodl k radikálnímu kroku: dal vale dosavadnímu provozovateli svých telefonních linek a rozhodl se přejít na internetové volání. A od té doby jeho malá firma ušetřila odhadem sto tisíc korun. „Náklady se snížily o více než polovinu. Ve firmě mezi sebou nyní voláme zcela zdarma, a to i do regionálních redakcí,“ říká Hemelík. Nová technologie mu umožnila udělat si kancelář doma a svou firmu částečně řídit ze své domácí pracovny po telefonu.

Podobnou cestou šla i eBanka, která si vlastní síť postavila již v roce 2001. „Stavěli jme tehdy firmu na zelené louce a spočítali jsme si, že to pro nás bude výhodnější,“ říká Martin Hrazdíra. Ročně podle jeho odhadu firma ušetří mezi jedním a dvěma miliony korun.

Na první pohled to vypadá jednoduše a úžasně – ale má to jednu chybu. Domácímu telefonnímu trhu stále vévodí klasičtí operátoři. Veřejnost zatím o možnosti volání přes internet příliš neví – podle tři měsíce…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte