mobrazek_344.gif
mobrazek_344.gif • Autor: Respekt

vobrazek_344.jpeg
Fotografie: Chceme místo pro opozici. Právě tu nám prezident Gbagbo upírá. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Stačil jediný krok ke smíru a ulice měst v jižní polovině Pobřeží slonoviny zaplavily tisíce mladíků. Nevyšly však oslavovat, nýbrž zaútočit na základny OSN.

Poté, co státní média opakovaně vyzývala k útokům na OSN a francouzské jednotky, vyrazili v polovině ledna na čtyři dny do ulic mladí lidé, kteří smetli vše, co na sobě mělo nálepku OSN. Nejhůře dopadlo západní město Guiglo, odkud se řídí humanitární operace na pomoc čtrnácti tisícům uprchlíků. Zde byly zničeny a vyrabovány kanceláře agentur OSN a řady západních nevládních organizací, humanitární pomoc byla rozkradena, auta zapálena.

Zemřelo pět útočníků a jen díky razantnímu zásahu špatně vyzbrojených modrých přileb nebyly ztráty na životech napadených. Poté byli evakuováni civilní zaměstnanci i vojáci OSN a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat: v oblasti bylo zmasakrováno 12 vesničanů. Dokud se situace nestabilizuje do té míry, že bude bezpečné se vrátit, tisíce uprchlíků a potřebných budou ponechány bez pomoci.

Sever proti jihu

Ještě před několika lety bylo Pobřeží slonoviny jednou z nejrozvinutějších a nejstabilnějších zemí západní Afriky. Od roku 2002 je však rozděleno občanskou válkou na rebely okupovaný sever a vládě loajální jih. OSN a mezinárodní zprostředkovatelé se již tři roky marně snaží nastartovat mírový proces, který by umožnil odzbrojení a svobodné volby.

Se zemí to začalo jít z…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte