v10.gif

2006/10

Koupit vydání
v09.gif Vydání 26. 2. – 5. 3. 2006 v11.gif Vydání 12.–19. 3. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, v novém Respektu na větším prostoru přinášíme dvě témata: jednak hlavní text čísla o Karlovi IV. v rubrice Téma a za druhé komentář a zpravodajský text o stavu českého středního školství.
Diskuse
Velký bratr v pohybu Filip Pospíšil Bezpečnostní systémy, které plošně získávají a zpracovávají údaje o všech občanech bez výjimky, se v západních zemích v posledních několika letech prudce rozvíjejí. Údajně nás mají chránit před útoky teroristů, k jakým došlo v New Yorku, Madridu či Londýně. Proč hned zpátky na stromy? Filip Pospíšil Kontrola obyvatel, kterou nyní zavádíme, je úplně jiného typu než ta, jež existovala dříve. Lidé na malém městě nebo na vesnici se navzájem znali. Věděli o dobrých i špatných stránkách, návycích, vlastnostech svých sousedů a třeba i tom, kdo je delikvent. Auto může být zbraň Miloslav Věžník Není to tak dávno, co většina lidí strávila celý život v jedné vesnici nebo městě. Pokud se někam cestovalo, pak jen pěšky nebo na oslu. Výměna informací byla z dnešního pohledu mizivá a lidé žili hlavně místními problémy.
Zahraničí
Němci v Iráku, díl 2 Zbyněk Petráček Pomáhali němečtí agenti před třemi lety za války v Iráku Američanům? Tato otázka rozjela v polovině ledna v Berlíně aféru, která stále běží, a zvažovaná parlamentní vyšetřovací komise dosud nefunguje. Hamas v Moskvě Zbyněk Petráček Vítězný palestinský Hamas zaznamenal svůj první, byť již dříve ohlášený, diplomatický úspěch. V pátek dorazila delegace Islámského hnutí odporu do Moskvy. Dobývání Guantánama Jiří Sobota George Bush a jeho vláda má nejspíš jeden tajný sen: aby zmizelo Guantánamo i se svými asi pěti stovkami zadržovaných „nepřátelských bojovníků“. Svanové skládají účty Tomáš Kučera Po více než patnácti letech života v bídě a odříkání zůstane z naděje v lepší budoucnost jen málo. Platí to dvojnásob, je-li vám přes padesát, pamatujete relativní období blahobytu a žijete na počátku 21. století v Dolní Svanetii v severozápadní Gruzii, v horském regionu obklíčeném mohutnými kavkazskými hřebeny. Georgi, čestné atomové Michaela Kreuterová Indie navázala jadernou spolupráci s USA, ač nepodepsala smlouvu o nešíření. Není to dvojí metr při pomyšlení na Írán? Spíše spojenectví hodnot. Kdo má milice, má moc Zora Hesová Irák se vzpamatovává z apokalyptického týdne. Středa 22. února začala jako den velkých demonstrací proti karikaturám Proroka. Skončila však profesionálním zničením starobylé mešity s hrobkami 10. a 11. imáma, postav pro šíity svatých, ve svatém městě Samarrá.
Ekonomika
Paměť rodinného alba Tereza Hejdová Proti času listuji rodinným albem. Svatební fotky našich, mírně zažloutlé, ale poetickým nádechem doby už poněkud zašlé. Jak se ti dva mohli jen vzít? Máma je drobná osůbka, co ve svatebním vypadá nesmírně křehce. O baronovi Christianu Battagliovi Michal Mojžíš V Bratronicích na návsi jsme s bratrancem Honzou sesedli z kola. Nejsem tu poprvé, projíždíme tudy často, když jedeme na návštěvu k příbuzným do Blatné. Je to kraj mých předků. Letmo se podívám na domek, ve kterém prý kdysi žil náš praprapraděda. Třikrát na okraj Marek Pokorný, Marek Švehla Slovenské ministerstvo hospodářství zveřejnilo průběžné náklady na přilákání tamějšího největšího investora – korejské automobilky Kia/Hyundai, která slíbila v Žilině investovat 700 milionů eur a zaměstnat 2400 lidí. Bohatí proti chudým Tomáš Konečný Cirkus WTO opět rozkládá své šapitó, na programu jsou zemědělství a služby. Desátého března se v Londýně setkají představitelé Evropské unie, Spojených států a klíčových rozvojových zemí k jednání, jehož výsledek by měl ovlivnit podobu světového obchodu na léta dopředu. Arab v americkém přístavu Pavel Kohout Během pěti až deseti let dojdou zásoby dubajské ropy, a pokud se tento emirát nechce octnout doslova na suchu, musí změnit ekonomickou orientaci. Již řadu let proto vládnoucí rod pracuje na diverzifikaci hospodářství.
Domov
Den, kdy mi ukradli doklady Marek Pokorný Je pátek večer kolem sedmé, vrcholí uzávěrka a já dostávám hlad. Chci si jít koupit něco k jídlu, ale zjišťuji, že nemám peněženku. Prohledávám celou kancelář, ale nic. Cizinci v Cizkrajově Jáchym Topol Martina Němcová vozí synka v kočárku jeho rodnou obcí každý den. Filipovi je jedenáct a už tři roky má poškozený mozek. Zodpovědnost za úraz má obec. Od chvíle, kdy se to stalo, dobré sousedské vztahy v Cizkrajově na Vysočině jako by rozčísl blesk. Odvolání, které otřáslo spravedlností Pavla Hobstová Nejvyšší soud pracuje dál, ale jen samospádem. Za zavřenými dveřmi kanceláří se dva tábory tiše přou o budoucnost. Nejen svou vlastní, ale celé české justice. To není balík, to je dítě Kateřina Mahdalová Ministerstvo školství se rozhodlo vykročit směrem ke vzdělanostní společnosti a učinilo převratný krok. Jeho plán rozšířit počet míst na gymnáziích a dopřát všeobecné vzdělání většímu počtu zdejších dětí ale narazil na bariéru: krajští úředníci a učitelé jsou rozhodně proti. Dobříšští alkoholici versus ústava Jan Kovalík Hodně obcí má svou problémovou zónu. Místo, kudy člověk nerad chodí a děti raději posílá oklikou. Dobříš má ale smůlu, protože tady je tou černou dírou park v centru. Před časem ho obsadila parta místních existencí, postávajících a posedávajících tu s krabicovým vínem. Ptačí starosti Mané D. Shakarian „Tak, dobrou chuť!“ popřál svým hostům se širokým úsměvem ministr zemědělství Jan Mládek první březnovou středu, než se před televizními kamerami pustil do jedné z mnoha kuřecích dobrot. Jeho spolustolovníci na mimořádné propagační snídani ani nepotřebovali pobízet.
Komentáře
Chybu je třeba hledat u nás Anna Šabatová Českou společnost zasáhl příběh malého Erika, který byl adoptován švédskou rodinou a následně zemřel zřejmě díky špatné péči rodičů. Chvílemi se z veřejné diskuse zdá, že na vině je princip zahraničních adopcí. To je ale velmi povrchní a až nebezpečný soud. Centrální banka zasahuje do politiky Petr Fischer V minulosti centrální bankéři vylézali z ulity jen výjimečně, aby neohrožovali stabilitu země a nerušili klid na práci Miloše Zemana a Václava Klause. Doba se ale mění. Říci Putinovi ne Luboš Dobrovský Po třináctiletém lákání a s hodinovým zpožděním přiletěl do Prahy na oficiální návštěvu prezident Ruské federace Vladimir Putin. Představitelé Ruska stejně jako představitelé Česka vyjadřují radost nad tím, jak se návštěva ruského prezidenta povedla. Ve hvězdách Erik Tabery Rok 1776 byl bohatý na historicky průlomové texty. Nejenže byla sepsána Deklarace nezávislosti Spojených států, která konstatovala, že „pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni a jsou nadáni jistými nezcizitelnými právy, mezi něž patří právo na život, svobodu a budování osobního štěstí“. Školy nejen pro vyvolené Ondřej Hausenblas Zkusme předpokládat, že v návrhu na zvýšení počtu gymnázií, který podala ministryně Petra Buzková a místopředseda vlády Jiří Havel, nejde jenom o okázalé gesto půl roku před volbami.
Civilizace
Skleněné oko tě vidí Martin Uhlíř, Jarka Stuchlíková Británie se v březnu stane první zemí na světě, kde budou úřady systematicky monitorovat pohyby všech vozidel na silnicích. Kamery rodícího se systému umožní identifikovat a sledovat jakékoli auto. Bezpečnostní složky se radují, ochránci lidských práv naopak bijí na poplach. Kaleidoskop Jaroslav Petr Dva úspěchy slavil obor tkáňového inženýrství. Tým biologů z americké společnosti Cytograft Tissue Engineering úspěšně otestoval laboratorně vypěstované umělé tepny. Jejich základ tvoří buňky lidské kůže. Do Polabí míří bagry Václav Cílek V dobách ledových se toky velkých českých řek ani zdaleka nepodobaly zkroceným plavebním kanálům dolní Vltavy a středního Labe. Tání sněhových polí na promrzlých půdách, které nepřijímaly vodu, způsobovalo četné povodně.
Rozhovory
Tehdy jsem začala čarovat Libuše Koubská Viola Fischerová se narodila v roce 1935 v Brně v rodině filozofa Josefa Ludvíka Fischera. Po studiu na filozofické fakultě v Brně a v Praze (polština, čeština) pracovala jako redaktorka literární redakce Čs. rozhlasu.
Téma
Lucemburský šok Viktor Šlajchrt, Zbyněk Petráček Otec vlasti a Největší Čech se opět ocitl v centru pozornosti. Po velkém úspěchu v New Yorku se velkorysá výstava Karel IV. – císař z Boží milosti přesunula na Pražský hrad.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek Nedávno jsem se chystal přenocovat na jednom pařížském nádraží. Mramorem obložená hala pod secesní kovovou střechou, znehybnělé eskalátory, šňůra zavřených pokladen, ventilátory s teplým vzduchem a sinavé světlo výbojek nad přecpanými odpadkovými koši. Kulturní tip Jaroslav Pašmik Osud je jako vlak, jednou do něj nasednete a vezete se až na konečnou. Vystoupit už nejde. Problém je, že člověk někdy neví, kdy vlastně do té lokálky nastupuje. Co se děje ve světě Jaroslav Pašmik Minulý týden měl ve Vídni premiéru film Klimt pojednávající o životě a díle známého malíře. U publika ovšem nevyvolal zrovna příjemné asociace. Ne že by John Malkovich, jenž ztvárnil hlavní roli, hrál nějak špatně. Problém vězí jinde. Výstavy Jaroslav Pašmik Nejlepší výstavy tohoto týdne. Knihy Viktor Šlajchrt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Hudba Jaroslav Pašmik Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kultura
Hun Sen všech barev Radek Palata Jméno Hun Sen patří k příznačným symbolům postkomunismu. Někdejší bojovník Rudých Khmerů, pak premiér Kambodže pod vietnamskou okupací, dnes – za obnovené monarchie – stále v čele vlády.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Hubbleův teleskop vyfotil neznámou galaxii s miliardou hvězd a stamiliony sluncí v souhvězdí Velké medvědice. Začala předvolební kampaň.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte