Reklama
 
v11.gif

2006/11

Koupit vydání
v10.gif Vydání 5.–12. 3. 2006 v12.jpg Vydání 19.–26. 3. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, Respekt žádal o obnovení soudního sporu se Stanislavem Grossem. Jde o náš starší článek, v němž jsme poprvé popisovali kontakty Grosse s majitelkou nevěstince. Šlo o rané časy Grossovy aféry a Respekt nedokázal přesvědčit soud, že má své informace náležitě podložené.
Diskuse
Kdo vydírá Zemana Erik Tabery V krátké době už podruhé Miloš Zeman vystavil média dilematu, jestli mají věnovat pozornost jeho knihám, které jsou plné lží, nebo ne. Z Hospodářských novin zazněl hlas, že nikoli. Proč psát o Zemanových výmyslech Viliam Buchert Miloš Zeman nezůstal nic dlužen pověsti kontroverzního politika. Ukázala to i kniha Vzestup a pád sociální demokracie. Na otázku, proč a jak o ní informovala Mladá fronta Dnes, existují jednoduché odpovědi.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková Za oknem sněží zleva doprava a za chvíli zase naopak. Mrzne a sníh už dávno není zábavný. Letošní zima je dlouhá k nepřežití, účty za topení hrozivé a ke všemu se blíží doba ledová. Prý tak za deset až tři sta let je tady. Kulturní tip Jaroslav Pašmik Zdejší festivaly soudobé vážné hudby se neumí domluvit, nevědí o sobě nebo nechtějí vědět. Jedině tak si lze vysvětlit fakt, že v následujících dnech u nás propuknou hned tři velké svátky tohoto žánru najednou... Co se děje ve světě Markéta Pilátová Bylo to velké neštěstí. Pršelo a limit byl překročen. Tragédie se odehrála před dvěma týdny, když favoritka letošního brazilského karnevalu, sambová škola Rocinha, zpackala s pomocí boží ve formě deště všechno, co mohla. Divadlo Jaroslav Pašmik To nejlepší z divadel pro tento týden. Knihy Viktor Šlajchrt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Hudba Jaroslav Pašmik Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kultura
Tapie vstal ze dna Jaroslav Formánek „Jsem opět tady a mají ze mě strach, nejdelší vražedné nože vždy měli moji političtí souputníci. Nikdy mi neodpustili, že jsem byl členem vlády a nebyl jako oni.“
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Nad radnicemi českých měst a vesnic znovu jako každoročně zavlála vlajka svobodného Tibetu. Oteplení přineslo nový sníh na vrcholky zdejších hor. Vrátily se silné mrazy.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Ptačí chřipka u nás zdomácní Jaroslav Petr, Jarka Stuchlíková Přinášíme dva různé názory na nebezpečí spojená s ptačí chřipkou. Je nutné udržovat drůbež pod střechou, nebo se riziko zveličuje? Co zavinil doktor Chán Martin Uhlíř Únor 2003, centrální Írán. Okolí městečka Natanz asi 160 kilometrů jižně od Teheránu. Pustá pláň se táhne až k obzoru, v jednom místě však jednotvárnost pohledu narušuje obrovské staveniště. Právě k němu míří konvoj luxusních vozů.
Rozhovory
Kolik je soudných lidí v této zemi Marek Švehla PhDr. Lubomír Zaorálek (49) je třetím nejvyšším představitelem České republiky. V letech 1986–9 byl členem a zaměstnancem Čs. strany socialistické, poté byl kooptován do Federálního shromáždění, kde působil do června 1990.
Téma
Průvodce pacienta po vlastním osudu Marek Švehla, Kateřina Mahdalová Není nad to, když se vládní politická strana může pochlubit dlouhodobě nepřetržitou, srozumitelnou politikou. Třeba ve zdravotnictví. Před dvěma lety převzal nakrátko dohled nad tímto rezortem sociálnědemokratický místopředseda vlády Bohuslav Sobotka.
Zahraničí
V Haagu už bez Babiće Matyáš Zrno Sobotní smrt Slobodana Miloseviće nebyla jedinou smrtí, která minulý týden postihla mezinárodní soudní tribunál v Haagu. V pondělí se ve své cele oběsil Milan Babić, v 90. letech lídr vzbouřených chorvatských Srbů a prezident tzv. Republiky srbská Krajina. Komu patří severní pól? Jiří Sobota 29. srpna 2005 dorazila na severní pól ruská výzkumná loď Akademik Fjodorov a připsala si na konto slavné prvenství. Ruští geografové na palubě se stali první posádkou, která na nejsevernější bod planety doplula bez pomoci ledoborce. Oslavou k puči Pavel Vondra V Manile panuje až překvapivý klid. Nebýt ostnatých drátů a vojáků u kontrol přehrazujících některé citlivé komunikace, člověk by jen těžko uvěřil tomu, že se děje něco mimořádného. Proč vyhraje Lukašenko Alexandre Gajdamacký Bude Alexandr Lukašenko doživotním prezidentem? Předloňské referendum umožnilo změnu ústavy, a tím i jeho další kandidaturu. O jejím vyznění rozhodnou tuto neděli občané Běloruska.
Ekonomika
Dvakrát na okraj Marek Pokorný, Marek Švehla Jak je příjemné žít v České republice, řekne si nejeden člověk při pohledu na nenápadnou studii Světové banky. Více než dvacetistránková analýza řadí státy podle toho, kolik v nich stojí legální pořízení běžného turistického pasu. Slovensko na dobré cestě Luboš Palata Slovenská ekonomika rostla v posledním čtvrtletí minulého roku o sedm a půl procenta. To je nejvíc od dob vlády Vladimíra Mečiara. Ale zatímco v roce 1998 zůstala po Mečiarovi prázdná kasa a Slovensko čekala hubená léta, nyní Slováci tuší, že naopak může být už jedině lépe.
Domov
Připomeňme si Jan Kovalík Pět let bojovali proti nadnárodní firmě, místní samosprávě a vládě. Pět let nejprve prohrávali, ale nakonec vyhrávali soudní bitvy. Přestože jim nakonec soudy dávají za pravdu, v praxi to nic nemění a oni opouštějí svůj domov. Hoří, má Milado Jan Kovalík Navzdory vlezlé březnové zimě padá na Prahu horečka páteční noci a před slavnou vilou Milada v Holešovicích se houfují skupinky s barevnými kohouty na hlavách. U vchodu ochotně platí 130 korun vstupného a pokračují do narvaného sklepa, kde burácí hardcore. Nechala Horáková zavřít Slánského? Kristýna Chmelinová Ve chvílích, kdy Václav Havel v krátkých kalhotách hřímal ,,právě jsem se vrátil z Hradu“, ještě tahali po dvorku kačera. Milada Horáková je pro ně „bachařka“ a před listopadem tu vládl „Husar“. Studentka gymnázia zpovídala vrstevníky, co si myslí o tom, co bylo. A poslední policista zhasne Jaroslav Spurný Odchody tuzemských policistů do civilu jsou v poslední době tak četné, že se tomu nedá říkat jinak než úprk. Na první pohled by to mohla být radostná zpráva. Poslanci začali pátrat v NBÚ Jaroslav Spurný Ticho kolem Národního bezpečnostního úřadu nevydrží dlouho. Sněmovní komise se rozhodla prověřit všechny temné události odehrávající se za jeho zdmi. Trpké MDŽ v uprchlickém táboře Mané D. Shakarian Elze Abdulkadirové říkají doma v Grozném Aluminiová královna: shání po ulicích sběr, a tím v rozbořeném městě drží nad vodou sebe i svoji početnou rodinu. „My Čečenci jsme hrdý národ,“ řekla minulý týden v Praze hostům konference o Čečensku pořádané senátorem Jaromírem Štětinou.
Komentáře
Správný směr Erik Tabery Takže v Brně asi vznikne světové centrum klinického výzkumu, kde budou spolupracovat američtí a čeští experti na zlepšování zdravotnických postupů. A unikátní projekt se rozhodla finančně podpořit – možná až do výše dvou miliard – i česká vláda. Běž k psychiatrovi Jiří Novotný V poslední době si české politické špičky velmi oblíbily vysílat své konkurenty na vyšetření k psychiatrovi. I když taková křečovitá rétorika v rámci politického boje nejspíš nikoho příliš nepřekvapuje, psychiatr zpozorní... Miloševič zemřel. Škoda Matyáš Zrno Slobodan Milošević opět jednou – a naposled – překvapil. Nespáchal sebevraždu jako jeho matka, otec a strýc. Nezahynul hrdinskou smrtí, kterou by se zapsal do srbských junáckých příběhů. Zprávy z Úplatkářova Jaroslav Spurný Čtvrteční policejní zatýkání na ministerstvu dopravy je dobrá zpráva. Nejen kvůli jednomu výraznému vítězství nad korupcí. Tato razie totiž obnažuje skandálnost nedávného sporu, do kterého se zapojily politické špičky, včetně premiéra Jiřího Paroubka. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Tu scénu zažil snad každý. Jedeme tramvají a vidíme již nastartovanou agresi. Tu opilec útočící na řadového pasažéra, tu skinhead na Roma, černocha či Vietnamce, tu organizovaný kapsář na vyhlédnutou oběť. Cože, volby? Erik Tabery A je to tu znovu. Politici jsou těhotní řadou zásadních sdělení, rozjíždí se mítinky, vylepují plakáty a vyvěšují billboardy. Neklamné znamení, že se blíží volby do poslanecké sněmovny. Je třeba začít přemýšlet, co tuto zem a nás v ní vlastně čeká.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte