Miloš Zeman nezůstal nic dlužen pověsti kontroverzního politika. Ukázala to i kniha Vzestup a pád sociální demokracie. Na otázku, proč a jak o ní informovala Mladá fronta Dnes, existují jednoduché odpovědi. Na rozdíl od Práva či Lidových novin, se podařilo MfD získat text knihy ještě před jejím vydáním. Proto neotiskla Zemanem vybranou a vydavatelem zaslanou ukázku, jak to udělaly jiné deníky. V této souvislosti jsme při informování nemohli pominout Zemanův útok na Vladimíra Špidlu (MfD, 16. 2.). Expremiér obvinil expremiéra, že jej vydírali kvůli údajné sebevraždě. Šťoural z Vysočiny ale nepředložil důkazy. Proto se je v rámci zjištění pravdy snažila předložit MfD. To se podařilo. Z novinářského hlediska to byl obvyklý postup: požádali jsme o vyjádření hlavní aktéry Zemana a Špidlu, dotázali se dalších politiků sociální demokracie (Grosse, Zaorálka, Paroubka).

Výsledek? Pokud bych měl jako bonmot použít styl ze Zemanovy knihy, tak bych napsal, že „kolovaly fámy, že Miloš Zeman je lhář a zbabělec“. Materiály v MfD o jeho knize také ukázaly, že je nevhodným kandidátem na prezidenta. Námi přinesená Špidlova výpověď, jak byl v srpnu 1969 zmlácen po demonstraci proti ruské okupaci, pak otevírá opomíjené téma: jak probíhala tehdy začínající normalizace v Československu. To jsou všechno důležité informace pro veřejnost. Navíc MfD ve svých třech názorových textech (17. a 18. 2.) kriticky zhodnotila Zemanovu knihu.

MfD se tedy nesnaží na jeho…

v11.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte