v12.jpg

2006/12

Koupit vydání
v11.gif Vydání 12.–19. 3. 2006 v13.gif Vydání 26. 3. – 2. 4. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy a pánové, počínaje dneškem jsme pro vás připravili několik – doufejme vítaných – změn. V rubrice Česká republika otevíráme nový seriál s názvem „Jeden den v životě“.
Zahraničí
OSN pro Radu lidských práv Zbyněk Petráček Celková reforma světové organizace loni sice uvízla, ale dále se pracuje na jejích jednotlivých bodech. Ve středu valné shromáždění schválilo vznik Rady pro lidská práva – ta má nahradit silně zprofanovanou Komisi pro lidská práva, v jejímž čele se v rámci rotace střídaly i takové země jako Libye. Testem k němectví Zbyněk Petráček Nové cesty k integraci přistěhovalců se hledají po celé Evropě. Se svou troškou do mlýna teď vyráží i Německo. Volker Bouffier (CDU), ministr vnitra spolkové země Hesensko, navrhuje změnu zákona pro získání německého občanství. Příkop před branami státu Zbyněk Petráček Hamas představil svou vládu, ale jeho nesmiřitelnost odnesou všichni Palestinci. Právě teď se ukazuje, nakolik jsou závislí na pomoci Západu. V takové situaci Palestinci ještě nebyli. Šaron si to přeje Václav Nekvapil Nevznikne po stažení z osad větší hrozba než dosud? To je dilema pro voliče. Bude mít Izrael stálé a definitivní hranice? Rozhodný krok k tomu udělají jeho občané 28. března. Oranžisté proti oranžistům Alexandre Gajdamacký První krok k tomu, aby se Ukrajina stala „normální evropskou demokracií“ se silnou vládou vzešlou z parlamentních voleb a poměrně omezenou mocí prezidenta, udělal ještě bývalý prezident Kučma v roce 2004. Voilà tragédie Jaroslav Formánek V kavárně Au Bout du Monde (Na konci světa) se o pult opírají polední hosté, v televizi běží zprávy o studentských nepokojích ve velkých francouzských městech. Na obrazovce právě elitní jednotky CRS vyklízejí tři dny okupovanou Sorbonnu.
Diskuse
Jak na silniční vrahy Petr Janeček Překvapuje mě, že týdeník Respekt vidí problém vysoké nehodovosti na českých silnicích jen pod jedním úhlem (Český problém s rychlostí a Můj vůz můj hrad, Respekt č. 8/2006). Před 10 lety Jindřich Šídlo „Vskutku nepřehlédnutelným způsobem zasáhla minulý týden do česko-německých vztahů tuzemská justice. Libor Vrba z Obvodního soudu pro Prahu 10 totiž uznal za oprávněný požadavek obhajoby, aby v „letákové aféře“ republikánského poslance Vika byli jako svědci vyslechnuti německý kancléř Helmut Kohl a spolkový ministr financí Theo Weigel. Úspěch přijde rychleji Petr Janeček Represe v podobě vysokých pokut a trestných bodů za prohřešky na silnici nestačí, protože nikdy nepostihne většinu přestupků. Policie bude hlídat ostrůvek u domu pana Švehly jen tehdy, pokud se jí to „vyplatí“, tedy pokud se tam pravidelně stávají vážné nehody, a nikdy nebude hlídat všechny ostrůvky ve státě. Osvěta ano, z peněz za pokuty Marek Švehla Kousek od domu pisatele těchto řádek je běžná pražská zastávka tramvaje. Běžná znamená, že tvoří ostrůvek mezi dvěma dvouproudými silnicemi. Na nich je rychlost omezená jako všude ve městě padesátkou, jenže díky šířce asfaltu a rovině jezdí auta běžně osmdesát a víc.
Scéna
Knihy Respekt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Fotografie Respekt Přehlídky fotografií které byste si neměli nechat ujít. Hudba Respekt Ta nejlepší hudba pro tento týden. Televize Respekt Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden. Mimochodem Viktor Šlajchrt Možná to je nemoc z povolání. Při četbě novin se každou chvíli přistihnu, že zaujímám jasný postoj k otázkám, o jejichž existenci jsem ještě před okamžikem neměl tušení. Kulturní tip Respekt Febiofest 2006, Praha 24.–31. 3. Třináctý ročník známé filmové přehlídky opět představuje novinky světové kinematografie, mapuje tvorbu jednotlivých regionů od Afriky po Asii, připomíná zasloužilé tvůrce (letos třeba M. Antonioni, A. Warhol).
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Všechny sdělovací prostředky přinesly zprávu agentury Reuters, že v Ázerbájdžánu zemřel pes na ptačí chřipku. Uplynuly tři roky od začátku války v Iráku. Židovská obec slavila svátek purim.
Kultura
Hagenovy sladké dny Terje B. Englund Ještě je příliš brzy na dalekosáhlé závěry z nepokojů kolem karikatur proroka Muhammada, ale ve Skandinávii je krátkodobý výsledek očividný: politické strany, které už delší dobu brojí proti přistěhovalcům, zejména islámským, surfují na obrovské vlně úspěchu.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Kaleidoskop Vratislav Schreiber Polovina lidí v Africe hladoví, statisíce dětí tu umírají hladem. Spojené státy, Evropská unie i OSN se snaží pomáhat. Jenže bohaté země dávají na zemědělskou a potravinovou pomoc Africe miliardu dolarů ročně, a přitom své zemědělce dotují miliardou dolarů denně. Prodej vlastní krev Martin Uhlíř, Eduard Freisler Změny, jimiž v posledních letech Čína prochází, se promítají i do průběhu každoročního sjezdu čínské komunistické strany. Ten letošní skončil minulý týden. Nesplněné sliby mají tradici Martin Uhlíř Vody je na Zemi zatím dost. Jak ji ale zajistit všem? Zpráva OSN upozorňuje, že vlády pro to nedělají dost. Zatímco průměrný Američan spotřebuje denně 600 litrů vody, průměrný obyvatel subsaharské Afriky má k dispozici jen 20 litrů. Země, kde je voda nad zlato Petr Drbohlav Sloup prachu se zvedá nad vyprahlou krajinou okresu Alaba v Etiopii. Postupně pohlcuje silnici před námi i nás samé. Honáci ženou stádo skotu čítající desítky vyzáblých kusů k řece Blate, jedinému místu, kde se v období sucha mohou zvířata napít.
Rozhovory
Mít úctu před vlastním instinktem Jaroslav Pašmik Miroslav Srnka (30) se narodil v Praze, patří k nejvýznamnějším českým skladatelům své generace: skladby, které si u něj objednávají renomované evropské soubory a instituce, zazněly v Paříži, Berlíně, Praze, Curychu aj.
Téma
Životní lekce paní Dolores Markéta Pilátová Jejich rodiče zavál osud ze středu Evropy až do brazilské džungle – a oni dnes hledají způsob, jak tam obstát a udržet své životy i ranče nad vodou v divokém, rychle se měnícím světě. Dolores Baťa Arambašičová a její dcera Guiomar ten recept na své farmě Klidné místo našly.
Ekonomika
Třikrát na okraj Marek Pokorný, Erik Tabery, Jiří Sobota Vláda přišla s dobrým nápadem. Na svých internetových stránkách zřídila odkaz, na nějž se mohou lidé obracet s nápady, které zákony či vyhlášky upravit, aby nebránily podnikání. Nomuře pomohl Klaus Marek Pokorný, Jaroslav Spurný Česko prohrálo u londýnského arbitrážního soudu jeden ze sporů s japonským bankovním domem Nomura. Tuzemské vlády nedokázaly prý v devadesátých letech ochránit jeho investice do Investiční a Poštovní banky a Nomura za to požaduje náhradu čtyřicet miliard korun.
Domov
Plastičtí podzemníci z vesmíru Marek Švehla, Jan Kovalík Paul Wilson, kanadský překladatel Václava Havla, pobíhal minulou sobotu zoufale po Smíchovském nádraží a hledal autobus nebo taxi. Potřeboval se dostat na okraj Prahy do Slivence, ale nemohl najít vůbec žádný spoj. Jan Kraus: Odejděte, nebo jdu já Silvie Lauder Nejpopulárnější a nejvýraznější tvář České televize je zřejmě na odchodu. Jan Kraus hrozí, že pokud generální ředitel Janeček nevyhodí svého tajemníka s problematickou minulostí, půjde on.</ Šest bytů úředníka Musálka Jan Kovalík V koženém křesle v kanceláři starobylého domu U minuty na Staroměstském náměstí sedí člověk, který se stará o to, aby památky staré Prahy, a pokud možno i její duch, zůstaly zachovány pro příští generace. Přitom sám svým půdním bytem zničil kus Malé Strany. Jeden den v životě Ivan Derer Je druhýho ledna a zvenku je slyšet zvuky léta. Buenos Aires. Dobrý Vzduchy. Uvařim kafe a zapnu internet. Čtu si novoroční projev českýho prezidenta, kterej se každodenně snaží prosadit svoje zastaralý názory na cokoli do života normálních lidí. České matky nestávkují Kateřina Mahdalová Místo 3600 korun víc než dvojnásobek. Poslanci se rozhodli pomoci rodinám s malými dětmi a nabídli jim &bdquo;důstojnější ohodnocení jejich práce&ldquo;.
Komentáře
Já jsem Horník a kdo dá víc Jaroslav Spurný Trest pro fotbalového funkcionáře Ivana Horníka &ndash; za korupci &ndash; je zajímavý. Sedmiměsíční podmínka s pětiletým odkladem, skoro milionová pokuta či místo ní dalších pět měsíců kriminálu a zákaz činnosti na deset let. Zelení: luxus, který si můžeme dovolit Luboš Palata Světová banka před několika dny označila Českou republiku za vyspělý stát. Jen několik týdnů poté, co Česko v hospodářské výkonnosti předstihlo Portugalsko, nejslabší z patnáctky starých členských zemí Evropské unie. Soudy s tyrany &ndash; fraška George P. Fletcher Procesy s válečnými zločinci byly kdysi vážným podnikem. Jen si vzpomeňte na fotografie Hermanna Göringa a Rudolfa Hesse, jak mrzutě sedí na lavici obžalovaných v Norimberku. Někteří nacističtí pohlaváři byli dokonce po poměrně krátkých, ale spravedlivých procesech oběšeni. Ve hvězdách Erik Tabery Pro každého milovníka antikvariátů a starých knih je jedna zásadní jistota: pokud uvnitř knihy najde značku Fr. Borový, nemůže koupit špatně. František Borový je bezesporu jedna z nejvýznamnějších vydavatelských osobností české historie. České poklady v ohrožení Marek Švehla, Jaroslav Pašmik Praha, Brno, Kutná Hora, Český Krumlov a další historická města s tolik ceněnou atmosférou dávných časů jsou ve vážném ohrožení. Investoři tlačí na zmírnění ochrany památek a nový ministr kultury jim hodlá vyhovět.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte