mobrazek_456.gif
mobrazek_456.gif • Autor: Respekt

vobrazek_456.jpeg
Fotografie: Jiří Musálek: Vždyť přece uspokojit potřeby je tak snadné. • Autor: Respekt

V koženém křesle v kanceláři starobylého domu U minuty na Staroměstském náměstí sedí člověk, který se stará o to, aby památky staré Prahy, a pokud možno i její duch, zůstaly zachovány pro příští generace. Přitom sám svým půdním bytem zničil kus Malé Strany. Jeho rukama prochází žádosti všech investorů, kteří chtějí stavět v památkové zóně. Je ale muž s takovou pověstí a budovatelskou minulostí tím pravým, který má jejich představy držet na uzdě? Nejde jen o jednoho šikovného úředníka. V sázce je to, jestli Praha zachová alespoň část svého kouzla, anebo o ně po drobných kapkách přijde kvůli skrytému kolotoči peněz.

V košilce a bez košilky

Náš pozoruhodný úředník je šéfem magistrátního útvaru s oficiálním názvem Odbor památkových kunsthistoriků, architektů a archeologů a jmenuje se Jiří Musálek. Každé ráno vychází ze své dvoupodlažní rezidence o rozloze 200 metrů čtverečních obytné plochy kousek od Pražského hradu, nasedá do terénního Opelu Frontera a vyráží přes most do své kanceláře na Staroměstském náměstí. Tam na něj čeká každodenní složka žádostí od investorů a soukromníků, kteří potřebují stavební povolení v památkové zóně. Musálek tyto žádosti pročte a rozdělí zhruba dvěma desítkám referentům svého oddělení. Jeden z bývalých referentů Respektu s podmínkou utajení identity popsal, jak v praxi systém funguje. Spis investorů, kteří by mohli svou žádost podpořit i úplatkem …

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte