0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Diskuse18. 3. 20063 minuty

Před 10 lety

„Vskutku nepřehlédnutelným způsobem zasáhla minulý týden do česko-německých vztahů tuzemská justice. Libor Vrba z Obvodního soudu pro Prahu 10 totiž uznal za oprávněný požadavek obhajoby, aby v „letákové aféře“ republikánského poslance Vika byli jako svědci vyslechnuti německý kancléř Helmut Kohl a spolkový ministr financí Theo Weigel.

„Vskutku nepřehlédnutelným způsobem zasáhla minulý týden do česko-německých vztahů tuzemská justice. Libor Vrba z Obvodního soudu pro Prahu 10 totiž uznal za oprávněný požadavek obhajoby, aby v „letákové aféře“ republikánského poslance Vika byli jako svědci vyslechnuti německý kancléř Helmut Kohl a spolkový ministr financí Theo Weigel. Důvod? Oba politici figurují na republikánském hanopisu jako jeho údajní autoři. Představa, jak Kohl pod přísahou popírá sládkovské paranoidní nesmysly o tajných ujednáních ODS a ČSSD s německou vládou o vrácení majetku a půdy sudetským Němcům, je ovšem zábavná jen na první pohled.

Soudce má jistě právo vyžádat si svědectví kohokoli, a pokud by JUDr. Vrba na výslechu Kohla důsledně trval, musel by německý kancléř v případu svědčit. Taková je alespoň právní teorie. V praxi lze ale soudcovu aktivitu vysvětlit částečným pomatením smyslů anebo, což je bohužel pravděpodobnější, naprostým nedostatkem odvahy rozhodnout. O důkazní nouzi, která by bez Kohlova výslechu hrozila, totiž nemůže být ani řeč. Součástí spisu „kauzy Vik“, respektive jedním z důkazů je nejen vyjádření české strany (konkrétně šéfa Úřadu vlády Igora Němce), ale i německé ambasády, v němž naprosto jasně popírá obsah i formu republikánského letáku. Není tedy divu, že velvyslanectví SRN už také v půlce minulého týdne proti postupu soudce Vrby neoficiálně protestovalo u ministra spravedlnosti Jiřího Nováka. Vrba totiž jako by říkal: Vy sice…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc