0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Diskuse18. 3. 20064 minuty

Jak na silniční vrahy

Překvapuje mě, že týdeník Respekt vidí problém vysoké nehodovosti na českých silnicích jen pod jedním úhlem (Český problém s rychlostí a Můj vůz můj hrad, Respekt č. 8/2006).

Petr Janeček

Překvapuje mě, že týdeník Respekt vidí problém vysoké nehodovosti na českých silnicích jen pod jedním úhlem (Český problém s rychlostí a Můj vůz můj hrad, Respekt č. 8/2006). Problém neodpovědnosti za volantem jistě není omezen na Česko a je společný nejen Evropě, ale i světu. V jiných zemích ho už ale řeší řadu let a desetiletí, a není pravda, že nižšího počtu mrtvých a zraněných na silnicích se dosáhlo jedině používáním „inteligentní represe“. To by mělo být zřejmé i z toho, že se často mluví o chování řidičů jako o kultuře, která se mezi zeměmi liší.

Účinné kampaně

Reklama

Problémy s porušováním zákonů a pravidel silničního provozu mají hodně společného s problémy obecné kriminality. Přísné zákony a mnoho policistů na ulicích sice mohou část případných pachatelů odradit, ale bez všeobecného respektování zákonů většinou populace policejní aparát sám pořádek neudrží. Bodový systém a možnost odebrat řidičský průkaz jistě bude mít svou odstrašující hodnotu a je dobře, že zbabělé ministry dopravy konečně vystřídá někdo, kdo ví, že řidičský průkaz na Listině práv a svobod není. Odstrašení bude ale fungovat pouze úměrně tomu, jak často bude dopravní policie dodržování předpisů kontrolovat a jak důsledně. Mám smutné podezření, že i nadále budou kontroly četné na hlavních tazích, kde jezdí nejvíc řidičů, ale po okresních silnicích, podél kterých narůstají stále nové pomníčky zabitým, se budou i nadále prohánět nepřiměřenou rychlostí hazardéři.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc