Reklama
 
v13.gif

2006/13

Koupit vydání
v12.jpg Vydání 19.–26. 3. 2006 v14.gif Vydání 2.–9. 4. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy, vážení pánové, v novém Respektu jsme pro vás připravili první díl seriálu, v němž jsme oslovili deset předních českých vědců, aby nám napsali svůj názor na českou politiku před volbami.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek Camille Desmoulins, jeden z vůdců Francouzské revoluce, měsíc před útokem na Bastilu píše svému otci: „Napětí narůstá. Bretonci zabíjejí holuby a lovnou zvěř, jiná skupina mladých mužů provedla neslýchaný masakr mezi zajíci a králíky. Hudba Respekt Ta nejlepší hudba pro tento týden. Knihy Respekt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Televize Respekt Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden. Filmy Respekt To nejlepší z filmů pro tento týden. Divadlo Respekt To nejlepší z divadel pro tento týden. Kulturní tip Respekt Dvanáctý film nejznámějšího korejského režiséra přichází do českých kin jen ve dvou kopiích, Kim Ki-Dukovi fanoušci si je ale jistě v biografech najdou.
Zahraničí
Moskva už vděku nevěří Zbyněk Petráček Podobně může na svou dvojakost doplatit i Moskva. Ještě je v živé paměti pozvánka z Kremlu pro Hamas, organizaci na teroristickém seznamu EU i USA, vzápětí po jeho vítězství v palestinských volbách. Zavřít, ale podle zákona Zbyněk Petráček Aféra kolem karikatur proroka Muhammada má další oběť, tentokrát politickou. V úterý odstoupila švédská ministryně zahraničí Laila Freivaldsová. Najít úkol v Bagdádu Zbyněk Petráček Tři roky po invazi zabředl Irák do násilí a Amerika do nejistoty. Přitom odporu vůči intervencím se chytají i takové režimy, jaký vládne v Súdánu. Raději království pozemské Matyáš Zrno Slobodan Milosević leží pohřben na zahradě domku v rodném Požarevaci, ale s jeho dědictvím se Srbové budou potýkat ještě dlouho. Leccos naznačuje i postoj menšinové vlády, jejíž parlamentní osud závisí na podpoře Miloševićových socialistů.
Diskuse
Před 10 lety Marek Švehla Česká vláda zvažuje zavedení apartheidu. Takový závěr si může vytvořit čtenář nedávného průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM) s názvem Občané k romské problematice. Kultura v ohrožení Šárka Havlíčková, Kateřina Jungová V Respektu vyšly dva články zabývající se přístupem pražského magistrátu ke kultuře – Jak pražská kultura ke štěstí přišla a Kladné body pro Béma (oba č. 5/2006). Jen pro vyvolené Šárka Havlíčková, Kateřina Jungová Je i naším záměrem usilovat „o lepší pražskou kulturu“, aktivně jsme tak jednaly v minulosti a budeme tak jednat i nadále. Chtěly jsme tímto okomentovat nekritickou veřejnou prezentaci dosažených výsledků. Splnili jsme přání expertů Pavel Bém V posledních patnácti měsících jsem se nevěnoval v oblasti veřejné správy žádnému tématu více než pražské kultuře.
Kultura
Selfmademan ze sovchozu Alexandre Gajdamacký Před týdnem byl do třetice zvolen prezidentem poměrně velkého evropského státu. Přesné výsledky klání sice nikdo nezná a oficiální čísla (skoro 83% hlasů pro) připomínají spíše Asii, ovšem „tatínkovi všech Bělorusů“ šlo o rekord – o drtivou porážku opozice.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Přišlo astronomické jaro. Na závěje ve vyšších polohách připadl nový sníh. Přiletěli čápi. Manželka bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar se vrátila na jeviště vinohradského divadla. Noční oblohu ozdobily planety Venuše, Mars, Jupiter a Saturn.
Civilizace
Proč jezdí vědci na konference Pavel Jungwirth Největší světové kapacity tu mluví o nikdy nepublikovaných slepých uličkách, do nichž jejich bádání dospělo.Chcete se aktivně zúčastnit vědecké konference v nějakém turisticky atraktivním místě, třeba v Orlandu na Floridě? Vědci o politice Václav Pačes Přes všechny politické problémy, kterých má naše společnost víc než dost, jsem rád, že žiji v této době v této zemi. Narodil jsem se za války, a většinu svého života jsem tedy prožil v reálném socialismu. Lék, který málem zabíjel Martin Uhlíř, Jaroslav Petr Dobrovolník Raste Khan ležel na lůžku nemocničního pokoje v londýnské Northwick Park Hospital a třásl se strachy. Muž na vedlejším lůžku zrychleně dýchal, chrčel, pak ztratil vědomí.
Rozhovory
Jsem komunistou navzdory tomu Marek Švehla Jiří Dolejš (45) má pověst nejliberálnějšího českého komunisty. Narodil se v Praze, tam také vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V 80. letech působil jako vědecký pracovník Ústavu prognózování ČR. Členem komunistické strany je od ledna 1989.
Ekonomika
Dvakrát na okraj Marek Švehla, Zbyněk Petráček Jsou to dvě profese, které stojí proti sobě jako predátor a jeho oběť: na jedné straně posuzování a hlídání politiky, na straně druhé její dělání. O to první se pokoušejí novináři a různí nezávislí experti, a pokud se má jejich práci věřit, musí se paktování s politiky na hony střežit. Pomohl čas a konkurence Marek Pokorný, Petr Bártek Tři největší tuzemské banky, které drží dvě třetiny domácího trhu, měly loni dobrý rok. Komerční banka a Česká spořitelna svým akcionářům vydělaly přes devět miliard korun, ČSOB o půl miliardy méně.
Domov
Připomeňme si Jaroslav Spurný Maroš Šulej se asi bude stěhovat, zřejmě vymění pohostinnost irského Dublinu za zemi, která není členem Evropské unie. Na jednoho z nejhledanějších tuzemských zločinců, muže podezřelého z únosů, vydírání i vraždy, člena slavného Berdychova gangu, dosáhne brzy i česká verze eurozatykače. Amíci, dejte si pozor Silvie Lauder Znova se debatuje o vízech pro Čechy cestující do Spojených států. A to je dobře. Česko-americká vízová nerovnováha trvá už dlouho. Přesto vyvolal nejnovější plán ministra Svobody zdvižená obočí. Moc se mi to líbí, tak jsem proti Marek Pokorný Poslanci vysvětlují názorovou piruetu nad trestním zákonem. „Byl to vynikající zákon, lituji, že musel být zamítnut,“ říká poslanec ČSSD Stanislav Křeček poté, co vlastním hlasem spolu s dalšími 180 poslanci definitivně shodil ze stolu nový trestní zákoník – normu, na které tuzemští zákonodárci pracovali usilovně plné dva roky a u níž nešetřili superlativy, jak to bude převratná a moderní věc. Velká hra o Setuzu Jaroslav Spurný Tajemná schůzka premiérova vyslance Jiřího Vyvadila s „nepřítelem státu“ Tomášem Pitrem dostává jasnější obrysy. Továrna Setuza, kterou dal kdysi stát podnikateli Pitrovi za hubičku a kterou by nyní chtěl od něj zpět, je totiž klíčem k obchodům za desítky miliard korun. Jeden den v životě Alena Schulzová Budím se v 8. Spala bych dál, ale moji dva pejsci postřehli, že nespím a soutěží spolu, kdo se mi jako první posadí na hlavu. Žárlí na sebe. Raději vstanu, z lásky mi někdy poškrábou obličej. Spolu se mnou se probouzí i můj strach. Sám proti Vetřelci Marek Pokorný Josef Prášek dospěl ke svému velkému objevu oklikou: v jeho krnovském zahradnictví začaly náhle a nevysvětlitelně usychat květiny. Tři roky trvalo, než zabijáka našel. A další dva až doteď prosil úřady, aby mu od něj pomohly.
Komentáře
Hučínovo právo Jaroslav Spurný Že byl Vladimír Hučín za svůj protikomunistický odboj Ústavním soudem plně rehabilitován, překvapilo. Lidé, kteří tu bojovali proti komunismu a použili přitom zbraň, dostávají u soudů formální zbytkové tresty jako zločinci. Hrozba pro zelené Erik Tabery „Preference Strany zelených rostou“, „Sázkaři věří v úspěch SZ ve volbách“, „ČSSD ztrácí, zelení posilují“, „Strana zelených pokořila lidovce“, to je jen pár titulků z posledních týdnů. Není divu, vždyť podle posledních průzkumů už by zelené volilo deset procent Čechů. Summit mezi jogurtem a energií Jiří Sobota, Marek Švehla Kdyby takové scénky sehráli komici z Monty Python, člověk by možná pozdvihl obočí a pomyslel si, jestli to náhodou nepřehánějí. Skeč první: Francouzská vláda v obraně před cizím kapitálem sestavuje seznam strategických odvětví a zapisuje na něj i výrobu jogurtů. Soudci v politické kravatě Jaroslav Spurný Právo a zákony komplikují politikům život a omezují jejich moc. Tak to ve svobodné společnosti chodí. Česká politická reprezentace má ale problém se s tím smířit. Ve hvězdách Marek Švehla Jmenoval se James Lawrence Slattery, každý ho ale zná jako Candy Darling – Miláčka Cukrátko. Tedy každý posluchač skladeb Lou Reeda a Velvet Underground. Candy Darling je jejich hrdinou, padlým andělem, nejslavnějším transvestitou světa. A proč zrovna Bělorusko Alexandre Gajdamacký První hlava nezávislého postsovětského Běloruska, předseda Nejvyšší rady republiky v letech 1991 až 1994, Stanislav Šuškevič rád prohlašoval Bělorusy za národ bytostně „tolerantní, rozvážný a obezřetný“.
Téma
Evropská unie dobíjí baterky Jiří Sobota Na počátku byla vůle sdílet strategické zdroje, aby se nemohly opakovat války. Evropská unie začínala jako Evropské společenství uhlí a oceli. Dnes začíná být nouze o ropu a plyn. Bude to pro Evropany impulz k dalšímu sjednocení?

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte